• شنبه ۱۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-1186-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

رئیس انجمن گیاهان دارویی ایران:

گیاهان دارویی استاندارد ندارد


رئیس انجمن گیاهان دارویی ایران اظهار کرد: عدم وجود استاندارد در زمینه عرضه گیاهان دارویی مشکل امروز کشور است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محمدباقر رضایی صبح امروز در نخستین همایش ملی گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی که در دانشگاه زنجان برگزار شد، با اشاره به اینکه خداوند شکافنده دانه و هسته است، گفت: به کمک نعمت‌های الهی نظیر آب و خاک و هوا است که گیاهان شکل می‌گیرند و قدرت الهی نمودار می‌شود.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: در عصری زندگی می‌کنیم که خطرپذیری این منابع اسلامی باید مورد توجه قرار گیرد، تخریب بی‌رویه این منابع و تجاوز به دامن طبیعت توسط سودجویان امروز به شکل باور نکردنی در حال اتفاق است.

 

وی با اشاره به اینکه اکنون نیازمند فکر سبز هستیم، افزود: بالغ بر 2500 گونه گیاهی در ایران شناسایی شده است که در حدود ۴۰ درصداین گونه‌ها انحصاری هستند ولی تنها ۵۰ گونه در ایران کشت می‌شود.

 

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور به ارزش قارچی کوهی دنبلان، قارچی که در طارم زنجان می‌روید هم اشاره کرد و گفت: این نوع قارچ تنها از طریق ایجاد رعد برق به وجود می‌آید و ارزش غذایی بالایی دارد و بسیار گران است.

 

رضایی با اشاره به اینکه تحقیق در این گونه‌های خاص ضرورت امروز حوزه گیاهان دارویی است، تصریح کرد: امروز انجمن گیاهان دارویی ایران به طور مستقیم با پنج کشور ارتباط دارد و تورهای بین‌المللی در زمینه شناخت گیاهان دارویی برگزار می‌شود.

 

در ادامه، پدر گیاهان دارویی کشور به بررسی گیاهان مناطق آذربایجان پرداخت و گفت: جغرافیای منطقه آذربایجان شامل آذربایجان‌غربی و شرقی، اردبیل و زنجان است که این منطقه به‌عنوان یک زیرحوزه جغرافیای گیاهی شناخته می‌شود.

 

ولی‌الله مظفریان با اشاره به اینکه در منطقه آذربایجان بالغ بر ۵۰۰ گونه گیاه دارو اعم از گونه‌های کاشته شده و دارویی وجود دارد، گفت: از این ۵۰۰ گونه گیاهی ۸۶ گونه در ردیف گیاهان کاشته شده است و ۴۰۰ گونه خودرو هستند.

 

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از گیاهان دارویی نظیر چغندر، غذا هستند و ما باید از خواص این داروهای بی‌نظیر در مواد غذایی خود بهره ببریم.

 

این مسئول ضمن بیان اینکه در گذشته مردم به دامن طبیعت پناه برده و از این گیاهان دارویی بهره می‌بردند، گفت: امروز به دلیل از بین بردن و چینش بیش از حد این گیاهان از طبیعت خیلی از این گیاهان در شرف از بین رفتن هستند.

 

در ادامه، رئیس دانشگاه داروسازی استان زنجان با اشاره به اینکه در دنیای امروزی نیاز به یک هم‌گرایی در زمینه زیست‌فناوری وجود دارد، گفت: کشوری که می‌خواهد در هر زمینه‌ای روی پای خود بایستد مطمئنا بدون توجه به مبحث زیست‌فناوری این مهم میسر نخواهد بود.

 

مهرداد حمیدی با اشاره به اینکه پیشرفت امروز به صورت فردی امکان‌پذیر نیست، گفت: باید همه افراد در کنار هم قرار بگیریم و همه توان خود را در این زمینه به اشتراک بگذاریم و مرزبندی نداشته باشیم که این کار توسط این ارگان صورت می‌گیرد.

 

وی افزود: در حوزه زیست‌فناوری امروز در دنیا رقابت‌های شکل گرفته است و ما امروز فرصت محدودی داریم.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: هنگامی توسعه در یک کشور تحقق می‌یابد که علم تبدیل به زندگی شود.

 

وی بر ضرورت توجه به بن‌مایه‌های تاریخی کشور اشاره کرد و ادامه داد: خیلی‌ها داروهای گیاهی را رد می‌کنند در حالی که رویکرد بسیاری از کشورها نظیر آمریکا و آلمان به سمت این مسئله است. ما باید ریشه‌های تاریخی خود را حفظ کنیم و با آنالیز کردن آنها به اطلاعات جامع و صحیحی دست یابیم.

 

حمیدی تصریح کرد: طب چینی و هندی تا بیست سال دیگر صنعت دارو را قبضه خواهد کرد و این بدون حتی کپی‌برداری از سایر کشورها است؛ چراکه این کشورها در این زمینه برنامه ریخته‌اند و از مسیر شناخت طب سنتی خود ورود پیدا کرده‌اند.

 

در ادامه محسن نجفیان رئیس دانشگاه زنجان با اشاره به اینکه این سمینار در نوع خود منحصر به فرد است و اولین سمیناری است که در حوزه زیست فناوری گیاهان دارویی صورت گرفته است،گفت: امروز بحث گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی گرهی است که در جامعه امروز وجود دارد و نگاه عالمانه به این مسئله می‌تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند که امید است از رهاوردهای این سمینار این باشد که نسبت به مشکلات این عرصه شناخت کامل‌تری پیدا کنیم.

 

در ادامه دبیر علمی همایش، بهرام ملکی زنجانی با اشاره به اینکه بالغ بر ۱۳۰ مقاله به این همایش ارسال شده است، گفت: بعد از بررسی مقالات در حدود ۳۰ مقاله از دور رقابت کنار گذاشته شد و ۱۳ مقاله برای سخنرانی و تعدادی نیز جهت ارائه به صورت پوستر انتخاب شدند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: