• شنبه ۱۱ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-1286-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

رئیس انجمن گیاهان دارویی ایران:

حفاظت از گونه‌های گیاهی برای آیندگان وظیفه امروز ما است


رئیس انجمن گیاهان دارویی ایران اظهار کرد: حفاظت از گونه‌های گیاهی برای آیندگان وظیفه امروز ما است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، محمدباقر رضایی در حاشیه برگزاری نخستین همایش ملی زیست فناوری گیاهان دارویی و قارچ‌های کوهی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های اصلی جامعه امروز تخریب طبیعت است، گفت: همواره تحقیقات به سوی گونه‌هایی بوده است که شناخته‌ شده باشد و کمتر به سمت گونه‌های شناخته نشده حرکت کرده‌ایم و عالمان این عرصه بالطبع به دنبال گونه‌های هستند که شناخت روی‌شان صورت گرفته باشد.

 

وی با اشاره به اینکه ده‌ها گونه گیاهی بومی وجود دارد که ارزش ریالی زیادی دارند، گفت: متاسفانه تولید و تکثیر این گونه‌ها به‌صورت صنعتی نیست و تمرکز ما سمت گونه‌هایی است که خارج از کشور در آن زمینه کار شده است.

 

رضایی تصریح کرد: تخریب و حمله به طبیعت از بحران هم گذشته است و با توجه به اینکه همواره دامن طبیعت مورد هجوم سودجویان قرار گرفته است، بسیاری از گونه‌های گیاهی ما متاسفانه در حال از بین رفتن هستند.

 

وی خاطرنشان کرد: یکی از عمده وظایف ما حفاظت این گونه‌های گیاهی برای آیندگان است و در این زمینه ورود شرکت‌های دانش‌بنیان و سایر ارگان‌های تجاری و صنعتی اهمیت پیدا می‌کند؛ چرا که گیاهان دارویی علی‌رغم ایجاد اشتغال می‌تواند سرمایه‌های کلانی را در زمینه صادرات ایجاد کند.

 

این مسئول با اشاره به اینکه یکی دیگر از مشکلات موجود در زمینه گیاهان دارویی نبود فرآوری کافی است، گفت: در تهیه این دم‌نوش‌ها و چای‌ها ما یک استاندارد نداریم که بتوانیم در عرصه‌های جهانی ورود پیدا کنیم و اگر این استاندارد وجود داشت امروز وابستگی کمتری به کشورهای خارجی در این زمینه بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: