• دوشنبه ۱۳ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-3287-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

آش رشته بیرجندی؛ برنده دوازدهمین جشنواره ملی آش ایرانی شد


مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره ملی آش ایرانی برگزار شد و بتول نقی‌زاده از خراسان‌جنوبی، مقام اول جشنواره را از آن خود کرد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، معاون امور عمرانی استاندار زنجان در آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره ملی آش ایرانی با تاکید بر این‌که پاداش برگزاری جشنواره‌هایی با مضمون شادی و نشاط کمتر از سایر حسنات نیست، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه جوامع متمدن و مدنی، زمینه‌سازی برای شکل‌گیری تعامل هر چه بیشتر بین شهروندان است و این مهم با برگزاری جشنواره‌هایی از این دست محقق می‌شود.

 

جواد رحمتی ادامه داد: سعی می‌کنیم تا برگزاری جشنواره آش بعدی، ظرفیت آمفی‌تئاتر گاوازنگ را ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر بیشتر کنیم. البته شهروندان نیز باید نقش چشم بینای دولت را ایفا کنند و با ابراز نواقص موجود، در بهبود کیفیت شرایط فعلی مشارکت داشته باشند.

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان نیز در ادامه با ابراز خرسندی و تقدیر از میهمان‌نوازی زنجانی‌ها، گفت: خوشبختانه جشنواره ملی آش ایرانی امسال دوازده ساله شد و هر جشنواره‌ای که عمر آن دو رقمی شود یعنی به بلوغ خود نزدیک شده است.

 

یحیی رحمتی با بیان این‌که در جشنواره آش امسال، 26 استان در بخش آش و 31 استان در بخش صنایع‌دستی حضور داشتند، افزود: جشنواره ملی آش ایرانی به یکی از مطالبات استان زنجان تبدیل شده است و امیدواریم که به خوبی جواب این مطالبه را داده باشیم. راه‌اندازی قطار گردشگری از تهران به مقصد جشنواره نیز اتفاق بزرگی بود که زنجان را از معبر گردشگری به مقصد گردشگری تبدیل کرد.

 

این مسئول در خصوص برخورداری از مواریث فرهنگی در جشنواره آش امسال، تصریح کرد: ۱۲ استان مختلف در غالب آیین‌ها و سیاه چادرها در جشنواره حضور یافتند و خوشبختانه حضور معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث‌فرهنگی در آئین افتتاح دوازدهمین جشنواره ملی آش ایرانی نشان از اهمیت این موضوع داشت.

 

سرپرست شهرداری زنجان نیز گفت: شهرداری با رویکرد فرهنگی و اجتماعی، نقش‌آفرینی برای ایجاد شادی و نشاط در جامعه را از وظایف خود می‌داند.

 

علی محمدی با تاکید بر این‌که امیدواریم میهمانان، زنجان را با خاطره خوش ترک کنند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه اقدامات عمرانی بسیار خوبی جهت آماده‌سازی مجموعه گاوازنگ صورت گرفته است و ما نیز همه سعی خود را به کار گرفتیم تا شرایط مطلوبی برای برگزاری جشنواره فراهم شود.

 

به گزارش ایسنا، در دوازدهمین جشنواره ملی آش ایرانی، سیده صغری حسینی با هنر حصیربافی از استان گیلان، انسیه جانی با هنر حوله‌بافی از استان خراسان‌جنوبی و امیر شجاعی با هنر ملیله‌کاری از استان زنجان به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را در بخش صنایع‌دستی کسب کردند.

 

در بخش پخت آش نیز بتول نقی‌زاده از استان خراسان‌جنوبی، حمیرا شفیعی از استان زنجان (طارم)، لیلا زارع از استان کردستان، خانم حسینی از استان کرمانشاه و فهیمه صالحی از استان کرمانشاه به ترتیب رتبه‌های اول تا پنجم را کسب کردند.

 

همچنین در بخش غرفه اخلاق، بخت بی‌بی دکالی از سیستان و بلوچستان با هنر سکه‌دوزی رتبه برتر را کسب کرد و در بخش غرفه برگزیده خلاق نیز ستار خدابخش از استان زنجان با هنر منبت کاری رتبه نخست را از آن خود کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: