• سه شنبه ۱۴ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-6084-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

از نوسان شاخص تورم استان زنجان چه می‌دانید؟


معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: طی دوازده ماه اخیر در استان 10 ماه نرخ تورم روند افزایشی و دو ماه روند کاهشی داشته است.

 

حسین امیدمقدم در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به تورم مردادماه، اظهار کرد: بررسی نرخ تورم طی یک سال اخیر مرداد ماه 95 تا مردادماه امسال نشان می‌دهد که این نرخ در استان تا خردادماه امسال با شیب ملایم در حال افزایش بوده و در دو ماهه اخیر (تیر و مرداد) برخلاف روند 10 ماه قبل از آن نرخ تورم استان کاهش یافته است.

 

این مسئول ادامه داد: بر همین اساس نرخ تورم استان در مردادماه پارسال معادل 7.2 درصد بوده که در مردادماه امسال به 8.9 درصد افزایش یافته است.

 

وی افزود: بر اساس نتایج اعلام شده، نرخ تورم استان در سال گذشته برابر با 8.8 درصد محاسبه شده که در مقایسه با نرخ تورم سال ماقبل استان که 8.9 درصد بوده، معادل یک‌دهم درصد کاهش داشته است. بر همین اساس نرخ تورم کشور در سال 95 معادل 6.8 درصد بوده که نسبت به سال ماقبل که 11.3 درصد بوده معادل 4.5 درصد کاهش داشته است.

 

امیدمقدم خاطرنشان کرد: نرخ تورم در گروه "خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات" در استان با یک درصد کاهش نسبت به تیرماه امسال معادل 12.7 درصد بوده که این نرخ در کشور با 2 دهم درصد افزایش نسبت به تیرماه امسال معادل 11.2 درصد بوده است. همچنین نرخ تورم در گروه عمده "کالاهای غیرخوراکی و خدمات" در استان با 2 دهم درصد کاهش نسبت به تیرماه امسال معادل 6.6 درصد بوده است که این نرخ در کشور بدون تغییر نسبت به تیرماه امسال، معادل 6.2 درصد بوده است.

 

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، یادآور شد: بر اساس اعلام مرکز آمار ایران در خصوص رتبه‌بندی استان‌ها به ترتیب از بالاترین نرخ تورم به پایین‌ترین آن، استان زنجان در بین استان‌های کشور در مردادماه امسال، دارای رتبه 13 نرخ تورم بوده است.

 

وی تصریح کرد: بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، در مردادماه امسال، استان سیستان و بلوچستان با 17.4 درصد دارای بالاترین نرخ تورم و رتبه اول و استان تهران با 5.4 درصد دارای کمترین نرخ تورم و رتبه 31 در بین استان‌های کشور است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: