• چهارشنبه ۱۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-6584-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

بهره‌وری پایین؛ عمده‌ترین مشکل معادن استان زنجان


رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان زنجان گفت: بهره‌وری پایین و هزینه تمام شده بالا عمده‌ترین مشکل معادن استان برای معادن کوچک مقیاس است.

 

مهدی حمیدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: در بحث حمایت‌های مالی صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی امکان اینکه به طور گسترده‌ای از معادن و یا فعالیت‌های معدنی حمایت کند را ندارد در همین راستا بانک‌ها می‌توانند در تامین مالی با معادن و صنایع معدنی همکاری کنند.

 

این مسئول ادامه داد: مبالغی که از جانب بانک‌ها نیز که پرداخت می‌شود در قبال هزینه‌هایی که معدن‌کاران برای اکتشاف صرف می‌کنند، بسیار ناچیز است و سبب می‌شود که اکتشاف‌ها با آن وسعتی که باید در معادن انجام نشود که این مهم خود نتایج منفی را به دنبال دارد.

 

وی افزود: بالا بودن هزینه اکتشاف سبب شده که اکتشافات به شکل واقعی‌تری انجام نشود و پس از آن هزینه استخراج نیز نسبت به آنچه که باید باشد، بیشتر شود و در نتیجه هزینه تمام شده برای معادن در استان بالا برود که در قیاس با سایر معادن نتوانند در فضای رقابتی، نتوانند در بازارها حضور داشته باشند به همین دلیل اعطای تسهیلات به بخش اکتشاف می‌تواند هزینه تمام شده برای تولیدات را کاهش دهد.

 

حمیدی خاطرنشان کرد: قریب به اتفاق معادن استان زنجان جزو معادن کوچک مقیاس بوده و همین مقیاس کوچک سبب می‌شود که هزینه‌های آن‌ها نسبت به سایر معادن بزرگ است، بالاتر شود همچنین ابزار و ماشین‌آلاتی که در این معادن استفاده می‌شود نیز قدیمی بوده و بهره‌وری پایینی دارد که خود عامل مهمی در افزایش هزینه‌های معدن‌کاری دارد.

 

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان زنجان، یادآور شد: وضعیت اعطای تسهیلات بانکی به معادن در استان مطلوب نیست و وام‌هایی نیز که به صورت محدود پرداخت شده است، نرخ بازپرداخت بالایی دارد که این وام‌ها برای امر تولید به صرفه نیست و بیش از ان که امر تولید را برذای معدن‌کاران تسهیل کند در آینده مشکلاتی مالی را برای آنان ایجاد می‌کند.

 

وی تصریح کرد: در حال حاضر نیاز به  تسهیل اعطای تسهیلات به بخش اکتشاف و معدن‌کاری و یا تجهیز و خرید ماشین‌آلات معدنی به معادن به خصوص معادن کوچک مقیاس در استان از جانب بانک‌ ها، دیده می‌شود که اعطای این تسهیلات با نرخ سود پایین سبب کاهش هزینه‌ها، افزایش بهره‌وری و به عبارت دیگر رونق تولید می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: