• چهارشنبه ۱۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-13614-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

جشنواره روستا؛ پلی بین شهرنشینی و اقتصاد مقاومتی


مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری زنجان گفت: نخستین جشنواره روستا با هدف ارتباط دوسویه بین شهرنشینی و اقتصاد مقاومتی، 20 تا 25 شهریور امسال برگزار می‌شود.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، علی محمودی صبح امروز در نشست خبری با تاکید بر اینکه رویکرد دولت یازدهم در رابطه با روستاها، کمک به توسعه پایدار روستایی است، اظهار کرد: خوشبختانه با استقرار دولت تدبیر و امید زمینه‌ای فراهم شده است که می‌توان بر اساس آن، شیوه‌های نوین را در حوزه‌های کشاورزی و صنایع روستایی اجرایی کرد و این تغییر رویکرد الزام می‌کند که اهمیت وجود روستاها را بیش از پیش مد نظر قرار دهیم.

 

این مسئول ادامه داد: یکی از مهم‌ترین راهکارها برای توسعه پایدار روستاها، برندسازی برای تولیدات متعدد روستایی است و این مهم جز با راه‌اندازی جشنواره و نمایشگاه‌هایی از این دست محقق نمی‌شود.

 

وی افزود: خوشبختانه جشنواره روستا برای نخستین بار در سطح استان برگزار می‌شود و برای برگزاری در سطح منطقه‌ای و ملی نیز در حال برنامه‌ریزی هستیم. این در حالی است که بازدیدکنندگان می‌توانند با حضور در نمایشگاه از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های مناطق روستایی آگاه شوند و روستاهای توسعه یافته نیز به عنوان الگو به سایر روستاها معرفی می‌شوند.

 

محمودی افزود: در واقع با برگزاری جشنواره روستا، جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری، همچنین مشاهیر و جوانان کارآفرین روستایی شناسانده می‌شوند و ارتباط تجاری بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان برگزار می‌شود. در همین راستا، می‌توان خودباوری و امکان توانمندی در جامعه روستایی را تقویت کرد.

 

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری زنجان خاطرنشان کرد: آحاد مردم از جمله تولیدکنندگان در جوامع شهری، سرمایه‌گذاران، اصناف و تجار، جامعه هدف جشنواره روستا به شمار می‌روند و می‌توان با جذب سرمایه‌گذار، رونق مورد نیاز برای پویایی اقتصاد در مناطق روستایی را فراهم کرد.

 

وی با تاکید بر اینکه روستاها می‌توانند بهترین مکان برای رونق اقتصاد مقاومتی و نگاه به درون به شمار آیند، تصریح کرد: روستاها علاوه بر اینکه مظهر سادگی، بی‌آلایشی، همدلی و همزبانی محسوب می‌شوند، کانون تولید و ارزش‌آفرینی و متعاقب آن، خاستگاه اقتصاد مقاومتی هستند. از این رو می‌توانند محور تولید و اشتغال باشند.

 

به گزارش ایسنا، هر روز از جشنواره به یک شهرستان اختصاص خواهد داشت و از هر بخش حداقل یک روستا بر اساس شاخص‌هایی از جمله تولید محصولات ویژه، مشارکت بالای مردم، برخورداری از امکانات اشتغال برای رده‌های مختلف سنی، وجود قابلیت‌های منطقه‌ای و برخورداری از زیرساخت‌های توسعه‌ای برای حضور در جشنواره انتخاب خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: