• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-4887-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

کتاب پژوهشی بر عقدنامه‌های دوره قاجار زنجان منتشر شد


کارشناس ارشد باستان‌شناسی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان گفت: کتاب «پژوهشی بر عقدنامه‌های دوره قاجار زنجان» بر مبنای پژوهش و بازخوانی 71 عقدنامه منتشر شد.

 

پرستو قاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با بیان این‌که این کتاب نخستین پژوهش صورت گرفته در زمینه عقدنامه‌های زنجان در دوره قاجار است، اظهار کرد: گردآوری این اسناد از سال 88 تا امسال و با همکاری 19 نفر از دارندگان اسناد خانوادگی صورت گرفته است.

 

مولف کتاب پژوهشی بر عقدنامه‌های دوره قاجار زنجان ادامه داد: قدیمی‌ترین عقدنامه مورد مطالعه مربوط به سال 1213 هجری قمری و جدیدترین آن مربوط به سال 1344 هجری قمری است. در این مطالعه 71 عقدنامه دوره قاجار و دو عقدنامه دوره پهلوی اول که با سبک نگارش دوره قاجار کتابت شده بود، مورد پژوهش و بازخوانی قرار گرفته است. همچنین از بین این اسناد 96 نفر از شاهدین عقود شناسایی و در بخشی از کتاب معرفی شده‌اند.

 

مسئول امور موزه‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان با اشاره به ارزش بالای اسناد خطی در میراث‌فرهنگی، افزود: اسناد خطی جزو میراث گران‌بهای مکتوب ما بوده و از جهات ادبی، هنری و حقوقی بسیار ارزشمندند، از این‌رو مطالعه و پژوهش صورت گرفته بر این گونه اسناد بسیار مهم است و می‌تواند بسیاری از حقایق تاریخی گذشته را بر ما روشن سازد.

 

به گزارش ایسنا، از پرستو قاسمی و بهمن خطیبی از محققان تاریخ زنجان در سال 94، کتاب فرامین قاجار دوره قاجار دارالسعاده زنجان به چاپ رسیده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: