• چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-9684-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

سفیر آفریقای جنوبی در ایران:

مایل به دسترسی جاده ابریشم هستیم


سفیر آفریقای جنوبی در ایران از تمایل این کشور به دسترسی به جاده ابریشم و ارتباط متقابل اقتصادی با تجار ایرانی خبر داد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، ویلیام مکس فلمن وایتد ظهر امروز با حضور در اتاق بازرگانی زنجان و در دیدار با جمعی از فعالان اقتصادی استان زنجان، اظهار کرد: اتاق بازرگانی زنجان فرصت خوبی برای بازدید و آشنایی با پتانسیل‌های این استان در حوزه اقتصادی فراهم کرد و این می‌تواند زمینه ارتباط متقابل باشد.

 

وی با اشاره به اینکه ایجاد رابطه موفق اقتصادی نیاز به شناخت متقابل و دقیق طرفین از یکدیگر دارد، تصریح کرد: ایران و آفریقای جنوبی مشترکات تاریخی و سیاسی دارند که از جمله شما رهبری امام خمینی (ره) را داشتید و ما رهبری نلسون ماندلا را در کارنامه سیاسی کشور خود داریم.

 

وی در برخی از مشخصات آفریقای جنوبی گفت: این کشور ۵۶ میلیون نفر جمعیت داشته و به ۱۱ زبان مختلف صحبت می‌کنند. مواد معدنی، مواد شیمیایی و محصولات غذایی صادر می‌کنیم و زمانی تا ۷۰ درصد نفت مورد نیاز خود را از ایران می‌خریدیم.

 

مکس فلمن وایتد با اشاره به اینکه در حال حاضر شرکایی از چین و آمریکا در آفریقای جنوبی داریم و در مواردی هم صنعت ما از تولید محصولات ارزان‌قیمت که برخی از کشورهایی که شما هم می‌شناسید، متضرر شده، افزود: تحریم‌های اعمال شده علیه ایران فقط برای شما مشکل ایجاد نکرد، بلکه وقتی مشکل تحریم به وجود می‌آید ما هم به واسطه این مسئله ضرر می‌بینیم.

 

سفیر آفریقای جنوبی با تاکید بر اینکه علاقه داریم به جاده ابریشم وصل شویم، خاطرنشان کرد: قطعا ایران هم تمایل به برقراری رابطه اقتصادی با آفریقای جنوبی دارد و این امر نیاز به فعالیت و سرمایه‌گذاری مشترک دارد و قطعا صادرات مواد معدنی به صورت خام در امر تجارت اقتصادی مسئله مورد تایید هیچ کشوری نخواهد بود.

 

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی زنجان هم در این نشست گفت: پیگیر ایجاد زمینه تعامل کاری بین فعالان اقتصادی زنجان و آفریقای جنوبی هستیم.

 

محمدتقی مقدم اظهار کرد: اتاق بازرگانی زنجان با توجه به پتانسیلی که دارد، دنبال ایجاد زمینه تعامل در حوزه‌های مختلف اقتصادی از جمله کشاورزی، صنعتی و صنایع‌دستی با کشور آفریقای جنوبی است.

 

وی خاطرنشان کرد: حضور سفیر آفریقای جنوبی زمینه معرفی پتانسیل‌های استان را فراهم کرده و در همین راستا بازدیدهایی از چند واحد صنعتی صورت گرفت که مورد استقبال سفیر آفریقای جنوبی و هیئت همراه قرار گرفت.

 

همچنین در این جلسه رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان زنجان گفت: ۶۰۰ تن ذخیره قطعی معدنی در استان وجود دارد.

 

مهدی حمیدی با اشاره به قابلیت‌های معدنی استان زنجان، اظهار کرد: زنجان یکی از استان‌های معدن‌خیز کشور است که در حال حاضر ۳۶۰ معدن در استان وجود دارد که بزرگ‌ترین آن، معدن سرب و روی با کلاس جهانی است.

 

حمیدی تصریح کرد: تنوع ماده معدنی در استان زنجان بسیار بالا است که هم‌اکنون ۳۳ نوع ماده معدنی قابل استحصال وجود دارد که از آن جمله می‌توان سنگ‌های ساختمانی، تراورتن، مرمریت، سنگ چینی، طلا، سرب و روی و ذغال سنگ را نام برد.

 

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان زنجان خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۶۰۰ میلیون تن ذخیره قطعی و بیش از یک میلیارد تن ذخیره احتمالی برای همه محصولات معدنی در استان زنجان وجود دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: