• پنجشنبه ۲۳ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-22214-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

خون‌هایی که انقلاب اسلامی را بیمه کرد

انقلاب اسلامی ایران یکی از مهمترین تحولات تاریخ معاصر جهان محسوب می‌شود که در این عرصه جوانان برای رسیدن به هدف که همان ایجاد حکومتی اسلامی بود به حق از جان خود گذشتند و انقلاب را با ریختن خون‌شان بیمه کردند.

به گزارش ایسنا منطقه زنجان، در سال‌های ۵۷-۱۳۵۶ زنجان در تب و تاب انقلاب می‌سوزد؛ شهر در بستری از خون و قیام آرمیده است؛ شعله‌های خشم و نفرت از هر سو زبانه می‌کشد؛ مردم از خرد و کلان به انتظار دیدار خورشید نشسته‌اند.

احمد مرتضایی یکی از جوانان غیور زنجانی در راهپیمایی شب پنجم شهریور سال ۱۳۵۷ مجروح شده و پس از انتقال به تهران به شهادت می‌رسد.

پس از این واقعه زنان زنجان روز پنجشنبه نهم شهریور سال ۵۷ در یک اقدام منحصر به فرد به صورت مستقل دست به راهپیمایی زدند.

روزنامه کیهان گزارش این راهپیمایی را چنین درج کرد: «دختران چادری زنجانی در حالی که عکس‌های احمد مرتضایی را در دست داشتند، به تظاهرات آرام پرداختند و به طرفداری از آیت‌الله خمینی و به مخالفت با دولت شعار دادند. آنان در بیشتر خیابان‌های شهر به پیاده‌روی پرداختند و بدون اینکه با دخالت ماموران روبه‌رو شوند به خانه‌های خود بازگشتند.»

یک مبارز زنجانی نیز در این باره معتقد بود، تشییع جنازه شهید احمد مرتضایی در استان زنجان تبدیل به راهپیمایی بی‌نظیری شد . روز بعد، راهپیمایی و تظاهرات مردم به مناسبت شهادت احمد مرتضایی برپا شد، راه‌پیمایی باصفا و خوبی بود، خانم‌های زنجانی در اولین راهمپیمایی بانوان در کشور شرکت کردند از میدان انقلاب تا چهارراه، این موضوع سرلوحه دیگر بانوان کشور شد. از آن پس بانوان نیز در راهپیمایی‌های شرکت می‌کردند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: