• سه شنبه ۴ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-4086-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه جامع علمی‌کاربردی استان زنجان عنوان کرد:

تبدیل حقوق شهروندی به گفتمان با افزایش دغدغه در این حوزه


رئیس دانشگاه جامع علمی‌کاربردی استان زنجان اظهار کرد: وقتی همه مردم دغدغه‌ حقوق خود و دیگران را داشته باشند این مهم تبدیل به یک فرهنگ و گفتمان می‌شود.

 

حسن طغرانگار در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه وقتی در یک جامعه زندگی می‌کنیم خواه یا ناخواه باید حقوق و قوانین جامعه را فرا بگیریم، گفت: وقتی انسان در یک فضای رها زندگی کند نیاز به رعایت هیچ قاونی نیست، این در حالی است که وقتی دو نفر با هم ارتباط برقرار می‌کنند در هر قالبی لزوم اجرای قوانین در جهت زندگی مسالمت‌آمیز مشاهده می‌شود.

 

وی ادامه داد: اجرای قوانین در خانواده به عنوان کوچک‌ترین عضو جامعه نیز مشاهده می‌شود و با توجه به اینکه در خانواده‌های ایرانی آمار طلاق بالا رفته است و اختلافات زناشویی بالا است، به نظر می‌رسد عدم توجه به مسائل جزئی و مهم که در قالب قوانین در خانواده مطرح می‌شود موجب این مهم شده باشد.

 

عضو هئیت علمی دانشگاه زنجان افزود: این ماهیت انسان‌ها است که با هم بر سر مسائل بحث و گفت‌وگو داشته باشند و در همین راستا است که افراد نسبت به حقوق خود و دیگران باید آگاهی داشته باشند.

 

رئیس دانشگاه جامع علمی‌کاربردی استان زنجان اظهار کرد: یک ضوابط و قواعد مشخصی باید در جامعه و میان افراد وجود داشته باشد تا رفتار مردم را تنظیم کند؛ چرا که حتی در یک جمع دو نفره نیز هر فرد باید به حق خود آگاهی داشته باشد و حق دیگری را رعایت کند.

 

طغرانگار تصریح کرد: وقتی صحبت از شخص می‌کنیم، شخصیت به دو نوع دارای بار حقوقی و حقیقی تقسیم می‌شود که شرکت‌ها و ادارات و شهرداری‌ها بار حقوقی دارند و دولت بزرگ‌ترین شخص حقوقی شناخته می‌شود.

 

وی افزود: بین مردم با همدیگر و بین مردم و اشخاص حقوقی یک روابطی وجود دارد و روابط بین شخص با دیگران و شخص با اشخاص حقوقی باید تعریف شده باشد.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: بر اساس فهم درست انسان‌ها از حق، باید حق خود و دیگران رعایت شود و حق دیگران را پایمال نکنیم و تمامی مردم حق خود و دیگران را به خوبی بشناسند.

 

وی افزود: در جامعه‌ای که موضوع حق شناخته شده باشد مردم نسبت به حقوق هم آشنایی می‌یابد و رعایت حق دیگران را دارند.

 

طغرانگار با اشاره به تبیین شدن منشور حقوق شهروندی در دولت تدبیر و امید گفت: همه ادارات موظف شده‌اند که تا پایان امسال 14 ساعت آموزش را در خصوص حقوق شهروندی به کارمندان و کارکنان خود بدهند.

 

عضو هئیت علمی دانشگاه زنجان افزود: این حرکت، حرکت خوبی است که توسط دولت تدبیر و امید در راستای افزایش آگاهی نسبت به حقوق شهروندی آغاز شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: