• چهارشنبه ۲۹ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-4286-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

معاون وزیر دفاع:

نگرش در خصوص اطلاعات جغرافیایی نیازمند تغییر است


معاون وزیر دفاع اظهار کرد: نگرش ما در خصوص اطلاعات جغرافیایی نیازمند تغییر است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مهدی مدیری صبح امروز در همایش اندیشه‌ها و فناوری‌های نوین در علوم جغرافیای که در دانشگاه زنجان برگزار شد، با اشاره به اینکه علوم جغرافیایی به مکان و مردمی که در آن زندگی می‌کنند وابسته است، گفت: همواره علم جغرافیا به نحوه ارتباط انسان با محیط و محیط با انسان  و اثرات متقابل این روابط می‌پردازد.

 

وی ادامه داد: رابطه بین انسان و مکان یک رابطه تک بعدی نیست و از یک رابطه پیچیده و مشکل نشات می‌گیرد.

 

معاون وزیر دفاع اظهار کرد: قطعا امکان‌پذیر است که به واسطه علوم جغرافیایی بسیاری از مسائلی را حل کرد و در این راستا اولین چالشی که پیش روی این علم قرار دارد بحران محیط زیست است که خود به بخش‌های مختلفی نظیر کمبود آب و بحران آن، انقلاب صنعتی و آثاری که بر روی جوامع و محیط زیست می‌گذارد، تقسیم می‌شود.

 

رئیس سازمان جغرافیایی کشور خاطرنشان کرد: شهرگرایی یکی دیگر از چالش‌های بزرگ پیش روی علم جغرافیا است که خواسته یا ناخواسته در حال افزایش است و به واسطه آن بسیاری از مشکلات نظیر حاشیه‌نشینی و فقر و نابسامانی و تبدیل شدن شهرهای کم جمعیت به شهرهای پرجمعیت را در پی دارد.

 

این مسئول با اشاره به اینکه خوشبختانه گروه جغرافیایی دانشگاه زنجان همواره پیشرو و نوآور بوده است، افزود: امید می‌رود در این زمینه شاهد فعالیت‌های بیشتر ی باشیم.

 

مدیری ادامه داد: مهم‌ترین بحث در جغرافیای امروز، بحث اطلاعات است. در گذشته از اطلاعات به‌عنوان یک ابزار در جغرافیا بهره گرفته می‌شد که امروز به نظر می‌رسد این رویه تغییر کارکرد داده و به عنوان امکانی برای نتیجه‌گیری بهتر تبدیل شده است.

 

وی افزود: باید مشکلات موجود در علم جغرافیا را به مسئله تبدیل کنیم و به دنبال جوابی برای حل این مسئله باشیم؛ چرا که مسئله با داشتن چند متغیر با دید جامع‌تری به مشکلات نظر دارد و در صدد بر طرف کردن آن بر می‌آید.

 

رئیس سازمان جغرافیایی کشور خاطرنشان کرد: علم نور است و باید با واسطه آن بسیاری از مشکلات و مسائلی را که مدت‌ها است بدون جواب مانده‌اند را پاسخ گوییم.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: گسترش مدل‌های جدید فضایی توانسته است بسیاری از مشکلات فضایی را برطرف کند. به طوری که امروز مدل‌های آمار کلاسیک در گذشته به کار برده می‌شد جوابگوی علم جغرافیا نیستند و این توانمندی است که باید به دست بیاوریم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: