• چهارشنبه ۲۹ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-4386-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان:

مسائل زیست‌محیطی استان به یک فاجعه بزرگ تبدیل شده است


معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان اظهار کرد: مسائل زیست‌محیطی استان به یک فاجعه بزرگ تبدیل شده است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، جواد رحمتی در همایش اندیشه‌ها و فناوری‌های نوین در علوم جغرافیایی با اشاره به اینکه این همایش یکی از کارهای خوبی است که در دانشگاه زنجان صورت گرفته است، گفت: تحولات این حوزه در دوره‌های اخیر باور نکردنی است؛ این در حالی است در گذشته برای ترسیم یک نقشه از یک مکان باید مسیرهای طولانی را طی می‌کردیم و بخشی از این اطلاعات نیز محرمانه بود و وزارت دفاع اجازه دسترسی به این اطلاعات را نمی‌داد اما امروز با توسعه ابزارها، اطلاعات به قدری وسیع شده است که بخشی از این اطلاعات از انحصار در آمد و امروز به راحتی با Google Earth می‌توان نسبت به مکان‌ها و موقعیت‌ها اطلاعات کسب کرد.

 

وی ادامه داد: زمانی انتظار می‌رفت با کمک Glsها بتوان کارهای بزرگی انجام داد و در مدیریت شهری بهترین استفاده را کرد اما متاسفانه دستگاه‌های اجرایی ما هر یک به صورت جزیره‌ای عمل می‌کنند و یا اطلاعات را به صورت انحصاری برای خود استفاده می‌کنند و در همین جهت عنوان می‌کنم که از قابلیت‌ها به بهترین نحو استفاده نکرده‌ایم.

 

رحمتی افزود: امروز در کارهای اجرایی می‌توان از فناوری‌های نوین استفاده کرد که متاسفانه این کار را نکرده‌ایم و تاسف فراوانی در جهت اینکه از این امکانات استفاده نکرده‌ایم خواهیم خورد.

 

وی افزود: امید است همکاری‌های خوبی بین این گروه و بخش‌های اجرایی دولت صورت گیرد تا شاهد میزگردهای تخصصی برای بخش‌های اجرایی باشیم.

 

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان اظهار کرد: مسائل زیست‌محیطی استان به یک فاجعه بزرگ تبدیل شده است و خود به اینکه شاهد هستیم که چه طور این فاجعه در حال گسترش است.

 

رحمتی در خصوص جانمایی‌های شهری نیز گفت: در گذشته جانمایی‌های صورت گرفته و اینکه یک شهر در کجا ایجاد شود با دقت و توجه کار شده است، به طوری که بیشتر مناطق شهری ما در مکان‌هایی قرار دارند که آب دارند و در حوزه زلزله و گسل نبوده است اما امروز جانمایی‌های صورت گرفته به درستی برنامه‌ریزی نمی‌شود، به طوری که در دور تا دور شهر شهرک‌های صنعتی قرار دارد و در کنار برخی از این شهرک‌های صنعتی به کشاورزی پرداخته می‌شود و این خود موجب مشکلاتی در این راستا است.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد در بسیاری از جانمایی‌های صورت گرفته با حدس و گمان پیش می‌رویم و سرمایه‌گذاری‌های که انجام می‌دهیم باید چند برابر آن سرمایه هزینه کنیم تا کار قبلی را اصلاح کنیم.

 

وی افزود: طی چهار سال آینده آب آشامیدنی برای استان نخواهیم داشت و این مهم به دلیل اینکه بالغ بر ۹ هزار چاه غیر مجاز در استان در حال بهره‌وری از آب‌های زیرزمینی هستند و مسائلی دیگری که در این زمینه نادیده گرفته شده است، ایجاد خواهد شد.

 

در ادامه این همایش، دبیر علمی نخستین همایش اندیشه‌ها و فناوری‌های نوین در علوم جغرافیایی با اشاره به اینکه بالغ بر ۴۷۰ مقاله به این همایش رسیده است، گفت: بالاترین تعداد این مقالات در مقطع کارشناسی ارشد ارسال شده است و در مقطع دکتری و کارشناسی به مراتب آمار کمتری مشاهده می‌شود.

 

رامین کیامهر خاطرنشان کرد: علم جغرافیا امروز با سال‌های گذشته تفاوت‌های فاحشی دارد و امروزه به واسطه تصاویر ماهواره‌ای، پهبادها و تکنولوژی مختلف کارها را در این حوزه راحت‌تر کرده است و امکان دسترسی به اطلاعات را بالا برده است و قطعا باید نگرش خود را به این علم تغییر داد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: