• چهارشنبه ۵ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-11984-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

رئیس شورای ملی زیتون:

برداشت سنتی زیتون، قیمت تمام شده را افزایش می‌دهد


رئیس شورای ملی زیتون تاکید کرد: مکانیزم برداشت سنتی و دستی قیمت تمام شده تولید را افزایش می‌دهد و این روش باید تغییر کند .


مهدی عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با بیان اینکه متاسفانه فعلا امکان برداشت مکانیزه وجود ندارد، اظهار کرد: برداشت زیتون به صورت رسمی از 15 شهریور ماه در کشور آغاز شده است و تا اواخر مهر  ادامه خواهد داشت. این در حالی است که زیتون خام نسبت به پارسال حدود 25 درصد گران تر شده است .

 

وی با اشاره به اینکه 10 درصد از افزایش قیمت زیتون خام ناشی از تورم بوده و امری طبیعی است، ادامه داد: 15 درصد از این گرانی به دلیل نزدیک شدن به فصل برداشت و تمام شدن ذخایر است. این حباب با پایان فصل برداشت از بین می رود و زیتون تقریبا 15 درصد ارزان تر می‌شود .

 

عباسی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود که امسال حدود 85 هزارتن زیتون کنسروی در کشور تولید شود. در خصوص میزان تولید روغن زیتون نیز هنوز نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی انجام داد و همه چیز بستگی به میزان برداشت کشاورزان دارد. البته خوشبختانه روند برداشت مطلوب است و باغداران راضی‌اند .

 

به گزارش ایسنا، پیش‌بینی می‌شود که امسال ۳۰ هزار تن انواع زیتون از باغات شهرستان طارم برداشت و ۱۴۴ میلیارد تومان عاید کشاورزان شود.  این در حالی است که طارم 8700 بهره‌بردار دارد و 40 درصد زیتون کشور از طارم برداشت می‌شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: