• یکشنبه ۲ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-2014-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

مدیرکل امور اجتماعی استانداری زنجان:

نگاه بخشی و محدود به حوزه سالمندی نداشته باشیم


مدیرکل امور اجتماعی استانداری زنجان گفت: نگاه بخشی و محدود به حوزه سالمندی زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مسیح‌الله سلطانی ظهر امروز در دومین جلسه شورای ساماندهی سالمندان با بیان این‌که جمعیت سالمندی در کشور رو به افزایش است، اظهار کرد: 13 هزار نفر از سالمندان استان زنجان هیچ خدماتی دریافت نمی‌کنند و تحت پوشش هیچ نهادی نیستند. در همین راستا باید برنامه‌ریزی‌هایی صورت بگیرد تا همه سالمندان، تحت پوشش نهادهای حماتی قرار بگیرند.

 

این مسئول با اشاره به این‌که زحمات دانشگاه علوم پزشکی و نگاه ویژه‌ای که به حوزه سلامت سالمندان دارد قابل تقدیر است، ادامه داد: برای کاهش آسیب‌های اجتماعی در سطح استان اقدامات متعددی صورت می‌گیرد که هدف عمده آن‌ها شناسایی منابع تولید آسیب‌های اجتماعی است؛ در واقع یکی از اولویت‌های کاری ما شناسایی منابع تولید آسیب در حوزه سالمندی است و معتقدیم که اگر این منابع شناسایی شوند، می‌توان برای رفع آن‌ها برنامه‌ریزی کرد.

 

وی با تاکید بر این‌که یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها برای شناسایی منابع تولید آسیب‌های اجتماعی، بهره‌گیری از پژوهش است، افزود: اقدامات فرهنگی از جمله بهره‌گیری از وجود سالمندان فرهیخته و هنرمند نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. همچنین برنامه‌ریزی برای توسعه ورزش سالمندان از اولویت‌های کاری دولت است و باید بتوان خدمات ورزشی رایگان به این قشر ارائه داد.

 

سلطانی تصریح کرد: علی‌رغم تلاش‌های دولت، سالمندان همچنان برای تامین معیشت خود با مشکل مواجه‌اند. از این‌رو باید به سمت ارائه خدمات رایگان سوگیری کرد. البته پرداخت به موقع حقوق سالمندان را به صورت ویژه پیگیری می‌کنیم و معتقدیم که باید خدماتی که دستگاه‌ها به صورت رایگان به سالمندان ارائه می‌دهند احصا، ابلاغ و به صورت مجدد اطلاع‌رسانی شود.

 

مشاور شهردار زنجان نیز در ادامه با بیان این‌که بخش قابل ملاحظه‌ای از مباحث شهری سالمندان به شهرداری مربوط می‌شود، گفت: طی چند سال اخیر، تسهیل تردد سالمندان با بسترسازی‌هایی از جمله ساخت پیاده‌روهای مناسب‌سازی شده روند مطلوبی داشته است.

 

سیداسماعیل موسوی افزود: ایجاد غرفه هفت باغ مهربانی با ارائه خدمات خاص به سالمندان در پارک بانوان، برگزاری همایش قصه‌گویی مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها، برگزاری جشن برای بانوان سالمند در پارک بانوان و آموزش حرکات اصلاحی برای سالمندان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی از جمله اقدامات شهرداری طی ماه‌های اخیر به شمار می‌رود.

 

وی با بیان این‌که 15 پارک در سطح شهر به اجرای ورزش صبحگاهی اختصاص داده شده است، ادامه داد: شهرداری طی ماه‌های گذشته، با اعتباری بالغ بر 10 میلیون تومان اقلام خوراکی و مصرفی برای خانه سالمندان زنجان خریداری و ارسال کرده است. علاوه بر این، طی 6 ماه نخست سال، ایاب و ذهاب برخی موسسات خیریه که در حوزه سالمندان فعالیت می‌کنند نیز توسط شهرداری تامین شده است.

 

موسوی با اشاره به نصب ست ورزشی در خانه سالمندان زنجان و تهیه لباس فرم برای سالمندان این مرکز با اعتباری بالغ بر 5 میلیون تومان، خاطرنشان کرد: با وجود همه این اقدامات، روند اقدامات برای رفاه خاطر سالمندان آن‌طور که باید مطلوب نیست وباید بتوانیم خدمات بهتری ارائه دهیم.

 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز در ادامه با تاکید بر این‌که در حوزه سلامت اقدامات ارزشمندی برای رفاه حال سالمندان انجام شده است، گفت: این اقدامات طی سال‌های آتی، تاثیرات زیادی در افزایش سن امید به زندگی خواهد داشت.

 

محمدرضا صائینی با بیان این‌که خوشبختانه طی چهار سال اخیر، افزایش چشم‌گیری در میزان امید به زندگی داشته‌ایم، افزود: بر اساس آمار پارسال، متوسط کشوری سن امید به زندگی در مردان 74 سال و در زنان 76 سال است. این سنین در استان زنجان برای مردان 79 سال و برای زنان 80.5 سال برآورد شده است و امیدواریم که بتوانیم امید به زندگی را تا 85 سال ارتقا دهیم.

 

وی با تاکید بر این‌که افزایش امید به زندگی کار راحتی نیست و باید تا حد امکان جلوی مرگ‌های نا به‌هنگام گرفته شود، ادامه داد: قبل از اجرای طرح تحول سالمند، اقداماتی در حوزه سالمندی انجام گرفته بود ولی درصد کمی از جمعیت (5 درصد) را شامل می‌شد. در حالی که امروز 102 هزار و 266 سالمند پرونده الکترونیکی دارند و بیش از 70 هزار نفر نیز حداقل یک بار تحت مراقبت قرار گرفته‌اند.

 

صائینی خاطرنشان کرد: متاسفانه قبل از اجرای طرح تحول سلامت، 50 درصد از دیابتی‌ها از بیماری خود خبر نداشتند ولی امروزه سالمندان می‌توانند از برنامه‌های پیشگیرانه، تشخیص و درمان به موقع دیابت برخوردار شوند. علاوه بر این، سالمندان می‌توانند در قالب برنامه مراقبت ادغام یافته، از نظر پوکی استخوان، اختلالات تغذیه‌ای، احتمال سرگیجه و سقوط و اختلالات بینایی و شنوایی ارزیابی شوند و اختلالات فشار و چربی خون را درمان کنند.

 

معاون امور توانبخشی بهزیستی استان زنجان نیز در ادامه گفت: توسعه اجرای طرح توانمندسازی سالمندان در شهرستان‌های ابهر و خدابنده از اقدامات صورت گرفته توسط دبیرخانه شورای ساماندهی سالمندان طی امسال به شمار می‌رود.

 

فرهاد میرزایی با بیان این‌که نرخ رشد سالمندی در کشور با توجه به افزایش امید به زندگی بالاتر رفته است، افزود: طبق استعلام دبیرخانه از اداره کل ثبت احوال، جمعیت استان 1 میلیون و 57 هزار و 461 نفر، جمعیت سالمندان استان 103 هزار و 451 نفر و نرخ رشد جمعیت 9.8 درصد برآورد شده است. از این‌رو ارائه برنامه‌ریزی جهت رفاه حال سالمندان طی سال‌های آتی ضروری به نظر می‌رسد.

 

وی یادآور شد: تشکیل جلسات شورای ساماندهی سالمندان در شهرستان‌های تابعه، برگزاری نمایشگاه آثار نقاشی سالمندان توسط مرکز شبانه‌روزی فرزانگان سالمند زنجان و ارسال ابلاغ‌های مختص کمیته‌های تخصصی به سازمان‌های مربوطه از دیگر اقدامات دبیرخانه شورای ساماندهی سالمندان طی امسال به شمار می‌رود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: