• یکشنبه ۲ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-784-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

معاون استاندار زنجان تاکید کرد:

صادرات؛ نبض تپنده اقتصاد کشور


معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار زنجان گفت: صادرات؛ نبض تپنده اقتصاد هر کشوری است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، فرامرز نیک‌سرشت شامگاه امروز در سومین جلسه کارگروه توسعه صادرات ضمن تاکید بر صادرات، اظهار کرد: صادرات نبض تپنده اقتصاد هر کشور است و وقتی بخش صادراتی هر کشور فعالیت خوبی داشته باشد این بدان معنی است که همه فرآیندهای تولیدی ماقبل از مرحله صادرات به خوبی کار می‌کند.

 

این مسئول ادامه داد: کارگروه‌های متعددی در حوزه‌های اقتصادی در استان برگزار می‌شود که از جمله آن می‌توان به کارگروه اشتغال، کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، ستاد اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و همه اقدامات و تصمیم‌هایی که در این کارگروه‌ها اتخاذ می‌شود باید منتج به یک نتیجه ملموس در کارگروه توسعه صادرات استان باشد که خوشبختانه در حال حاضر روزنه امیدی در رابطه با این مهم در استان به وجود آمده است.

 

وی افزود: صادرات حاشیه امنی را برای تولیدکننده ایجاد می‌کند و سبب می‌شود که توان رقابتی تولیدکننده در بازارهای رقابتی افزایش یابد و در قیمت‌گذاری انعطاف‌پذیری بالاتری نیز داشته باشد. همچنین ارتباط با بازار سایر کشورها سبب می‌شود که تولیدکننده و بازرگان با فناوری‌ها و تکنولوژی‌های جدید و به‌روز دنیا در بخش‌های مختلف آشنا شده و نسبت به آن احساس نیاز کند.

 

نیک‌سرشت با اشاره به محصول زیتون که استان در تولید آن مزیت نسبی دارد، خاطرنشان کرد: استان در فرآیند برداشت محصول زیتون مشکل دارد و ۶۰ درصد از قیمت تمام شده محصول زیتون در استان صرف هزینه دستمزد می‌شود که این مسئله از صرفه اقتصادی آن می‌کاهد.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار زنجان یادآور شد: ظرفیت استان زنجان در امر تولید و صادرات بیش از هدف‌گذاری انجام شده است و باید بیش از آنچه که در سال‌های قبل تلاش و اقدام شده، تلاش کرد تا به نقطه مطلوب نزدیک‌تر شد.

 

وی تصریح کرد: صادرات و ارتباط با بازارهای جهانی برای کشور ضریب امنیتی ایجاد می‌کند و اگر اقتصاد ایران در سال‌های قبل با اقتصاد‌های بزرگ جهان گره می‌خورد و با آنان مراوده تجاری داشت، چند قطعنامه جهانی علیه ایران وجود نداشت؛ چرا که شرکای تجاری ایران برای حمایت از روابط تجاری موجود با این فطعنامه‌ها مخالفت می‌کردند.

 

نیک‌سرشت اظهار کرد: بالا بودن میزان واردات ماشین‌آلات خطوط تولید در استان، همچنین مثبت بودن روند صدور کارت بازرگانی در استان جای امیدواری دارد و همه بخش‌های دخیل در امر تجارت همکاری کنند تا این روند مثبت همچنان ادامه داشته باشد که البته تشکیل شرکت تخصصی صادراتی بسیار در امر تجارت استان مهم و ضروری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

این مسئول با بیان اینکه صادرات بخش‌های خدمات فنی و مهندسی در استان مغفول مانده است، گفت: در سفر هیئت‌های خارجی به استان، خدمات فنی و مهندسی و نیز نیروی متخصص از استان درخواست شد که استان می‌تواند با صادرات این موارد رونقی را در بخش خدمات فنی و مهندسی ایجاد کند. همچنین استان می‌تواند نیروی متخصص را نیز به این کشورها اعزام کند و این در حالی است که ۵۰ درصد بیکاران استان را که قریب به ۱۲ هزار نفر می‌شود را فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: