• سه شنبه ۴ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-1084-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان تاکید کرد:

تامین نیازهای اقتصاد با نظام مالیاتی پویا


مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان گفت: یک نظام مالیاتی پویا می‌تواند همه نیازهای یک اقتصاد مقاومتی را تامین کند.

 

میرحیدر رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به نقش مالیات در اقتصاد مقاومتی، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی اصطلاحی است که در پی مقاوم‌سازی و ترمیم برخی از ساختارها و نهادهای فرسوده و ناکارآمد موجود اقتصادی مطرح می‌شود که قطعا باور مشارکت همگانی و اعمال مدیریت‌های عقلایی و مدبرانه، پیش‌شرط و الزام چنین موضوعی است.

 

این مسئول ادامه داد: اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی‌ها و تاکید روی مزیت‌های تولید داخل و تلاش برای خوداتکایی است. یکی از مهم‌ترین محورهای اجرای سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی تکیه مخارج دولتی بر دریافت مالیات و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی است.

 

وی با بیان اینکه چالش مهم و اساسی در اقتصاد مقاومتی، تامین درآمدها و منابع مالی است، خاطرنشان کرد: معمولا اولین مسئله‌ای که در شرایط تحریم هدف قرار می‌گیرد، منابع مالی است و کشورهای تحریم‌کننده با استفاده از ابزارها و روش‌های گوناگون سعی در محدود کردن و قطع درآمدهای کشورهای تحریم‌شونده دارند تا آن‌ها را دچار بحران‌های اقتصادی، سیاسی واجتماعی کرده و وادار به پذیرش شرایط خود کنند.

 

رضوی افزود: این محدودیت‌ها وتحریم‌ها دراقتصادهای تک محصولی بیشتر نمود پیدا می‌کند؛ چرا که این گونه نظام‌های اقتصادی معمولا آسیب‌پذیر هستند و حتی درشرایط عادی که تحریم یا فشار خارجی وجود ندارد، ممکن است نوسانات قیمت وتحولات بازارهای جهانی آن‌ها را دستخوش بحران کند. از این رو باید پایه‌های درآمدی دیگری در اقتصاد مقاومتی در نظرگرفته و زمینه آسیب‌پذیری را کاهش داد.

 

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان، یادآور شد: بی‌شک، درآمدهای مالیاتی یکی از پایدارترین و در عین حال یکی از مطمئن‌ترین منابع درآمدی دولت‌ها جهت نیل به اهداف اقتصادی و اجتماعی در جامعه به شمار می‌رود و کشورهای توسعه‌یافته به دلیل اتکا به همین منابع مالیاتی در اقتصادشان از دهه‌های گذشته، به صورت نظام‌مند و هدفمند از این ظرفیت بی‌پایان بهره می‌برند.

 

این مسئول با بیان اینکه نظام مالیاتی پویا می‌تواند همه نیازهای یک اقتصاد مقاومتی را تامین کند، تصریح کرد: دولت‌ها برای انجام وظایف و اجرای تعهدات خود نیازمند منابع مالی است و مالیات به عنوان یک راهبرد می‌تواند اتکای درآمدهای کشور را به درآمدهای نفتی کاهش دهد چرا که تامین مالی آن به وسیله خود افراد جامعه و مالیات‌های پرداختی آن‌ها است که موجب عدم نیاز مالی دولت به منابع دیگر و باعث استحکام پایه های آن می‌شود. در واقع مالیات می‌تواند به عنوان کلیدی‌ترین منبع درآمدی دولت، نقش بسزایی در شکوفایی اقتصاد مقاومتی ایفا می‌کند.

 

رضوی تاکید کرد: می‌بایست پرداخت مالیات به یک باور و تکلیف اقتصادی نهادینه شده در مردم منجر شود، اما از آنجا که یکی از شروط اساسی ایجاد نظام مالیاتی مطلوب، مقبولیت آن از سوی مردم و پرداخت داوطلبانه مالیات است، راهی به جز تقویت فرهنگ مالیاتی نیست چرا که با ایجاد زیرساخت‌ها و بسترهای فرهنگی مناسب می‌تواند انتظار ترغیب و مشارکت مردم به پرداخت مالیات را داشت.

 

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان، خاطرنشان کرد: دولت‌ها با استفاده از نظام مالیاتی، حاکمیت خود را در کشور اعمال می‌کنند و به اقتصاد کشور برای رسیدن به هدف‌های ملی جهت می‌دهند و از طرفی سازمان امور مالیاتی کشور، برنامه‌های مهمی را به منظور ارتقای کارآمدی و انعطاف‌پذیری نظام مالیاتی در دست اجرا دارد که اجرای آن‌ها افزایش قابل توجه تامین هزینه‌های عمومی را به دنبال خواهد داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: