• سه شنبه ۱۱ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-1684-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان:

ارزش واقعی آب در کشاورزی و صنعت محاسبه نمی‌شود


رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: ارزش واقعی آب در محصولات کشاورزی و کالاهای صنعتی در کشور محاسبه نمی‌شود.

 

شهرام طهماسبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به بازدید از تصفیه‌خانه آب شرب زنجان، اظهار کرد: بهبود کیفیت آب و نیز تامین آب از جمله اولویت‌ها است، با این وجود رایگان بودن آب سبب کاهش ارزش اقتصادی تولیدات در کشور است.

 

این مسئول ادامه داد: آب یک نهاده فوق‌العاده گران‌قیمت و ارزشمند است که متاسفانه در حال حاضر به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد، به طوری که نه تنها آب‌شرب خانگی که حتی در بخش صنعت و کشاورزی نیز آب به صورت رایگان ارائه می‌شود و این در حالی است که در تعریف فعالیت‌های اقتصادی، سازمان، ارگان و یا فرد سرمایه‌گذار باید نهاده‌ها را بررسی کرده و قیمت تمام‌شده را محاسبه و بر اساس آن محصولی را تولید کند که یا کالای صنعتی یا محصول کشاورزی است اما اکنون قیمت آب در محصولات تولیدی کشور محاسبه نمی‌شود، به همین دلیل اغلب محصولاتی که تولید می‌شود قیمت واقعی آن چند برابر کمتر از میزان آبی است که در تولید آن به کار رفته است.

 

وی افزود: این مسئله به معنای بهره‌وری پایین و به معنای ناکارآمدی است و محصولاتی از این دست در کشور ما زیاد هستند که علی‌رغم کمبود آبی که بر کشور حاکم است، با مصرف زیاد آبی که رایگان در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، تولید می‌شود، بنابراین شرکت آب و فاضلاب در فرایند تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی باید حساس‌تر باشد تا اگر قرار است فعالیتی صورت گیرد، این فعالیت توجیه اقتصادی از نظر مصرف آب را داشته باشد.

 

طهماسبی خاطرنشان کرد: اگر قیمت واقعی آب تعریف و برای مصرف‌کننده تعیین شود، حتما بهره‌وری تغییر خواهد کرد. علاوه بر اینکه نوع مصرف و حتی سطح زندگی مردم دگرگون خواهد شد. متاسفانه در حال حاضر بسیاری از کشاورزان ما محصولات خود را با همان ویژگی و روشی کشت و تولید می‌کنند که اجدادشان کشت می‌کردند. دلیل این امر این است که به آب رایگان دسترسی دارند. اما اگر قرار بود کشاورز قیمت واقعی آب را پرداخت کند بی‌تردید شیوه‌های نوین را جایگزین شیوه‌های سنتی کرده و اقدام به تولید محصولی با کیفیت بالاتر می‌کرد، محصولی که استاندارهای جهانی و داخلی در آن لحاظ شده باشد.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، یادآور شد: در حال حاضر هیچ‌گونه تعادل و تناسبی میان مصرف آب و منابع آبی موجود در کشور وجود ندارد و با این روند به زودی با مشکل نبود آب مواجه خواهیم شد و اگر از اکنون به فکر نباشیم به سرعت به آن مقطع نزدیک می‌شویم و جای خالی پژوهش‌ها در در این موضوع، احساس می‌شود و لازم است که از اعتبار عمرانی بخش آب یک تحقیق یا کار پژوهشی صورت گیرد تا ارزش اب برای مردم تبیین شود.

 

وی، تغییر الگوهای اشتباه گذشته درباره مصرف آب و همین‌طور بهبود کیفیت و تامین آب را ضروری دانست و تصریح کرد: ممکن است چند سال آینده شرکت آب و فاضلاب به بخش خصوصی واگذار شود و باید ببینیم که در این صورت استفاده از منابع چگونه خواهد بود و هزینه‌ها در رچه سطحی در نظر گرفته خواهد شد؟ مطمئنا در آن صورت فرآیند تامین آب و هزینه‌ها به صورت دیگری محاسبه خواهد شد و برای تامین این هزینه‌ها باید به پروژه‌ها به بخش خصوصی واگذار شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: