• دوشنبه ۱۷ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-1784-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان خبر داد:

پیش‌بینی برداشت بیش از 6000 تن گردو از باغات استان زنجان


مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان از پیش‌بینی برداشت بیش از 6000 تن گردو از باغات استان خبر داد و گفت: برداشت گردو تا اواخر مهرماه ادامه دارد.


بهنام اوجاقلو در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: در حال حاضر سطح باغات گردو در استان زنجان به 6237 هکتار می‌رسد که 4723 هکتار از این سطح، بارور و 1514 هکتار مابقی هنوز به مرحله باردهی نرسیده است.


این مسئول با اشاره به این‌که ایران رتبه دوم تولید گردو در جهان را دارد، ادامه داد: استان زنجان یکی از استان‌های مهم تولید کننده گردو در کشور به شمار می‌آید و خدابنده و ابهر نیز با 995 و 859 هکتار، به ترتیب رتبه‌های دوم تا سوم برداشت گردو در استان را دارند . این در حالی است که گردوی معمولی، گردوی محلی، کاغذی و سنگی نیز ارقام مورد کشت در استان هستند.


وی افزود: عمده‌ترین مشکل حوزه کاشت و برداشت گردو در استان زنجان سرمازدگی اواخر اسفند و اوایل فروردین است؛ در واقع افزایش دما در روزهای نزدیک به بهار باعث می‌شود که شاخه‌های نو رسیده گردو آرام آرام قد می‌کشند و پس از 10 تا 15 سانتی‌متر رشد و گل‌دهی با سرمای اوایل بهار برخورد می‌کنند. به همین‌خاطر دچار سیاهی و از بین ‌رفتگی شده و همین مساله ثمره گردو را نابود می‌کند.


اوجاقلو با اشاره به این‌که برداشت گردو در استان از شهریور آغاز می‌شود، تصریح کرد: هم‌اکنون تولیدات داخلی استان در محصول گردو به مصرف جهاد کشاورزی در راستای تحقق صادرات، برنامه‌هایی را برای بهبود وضعیت برداشت گردوی مرغوب و یک‌دست در پیش گرفته است که در قالب طرح آزمایشی انجام می‌شود .


به گزارش ایسنا، گردوی تولید سهرود از توابع شهرستان خدابنده یکی از بهترین گردوهای تولیدی استان محسوب می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: