• دوشنبه ۱۷ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-1984-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

افزایش درآمد غیرنفتی؛ سیاست دولت در برنامه ششم توسعه


مدیر روابط‌عمومی اداره‌کل امور مالیاتی استان زنجان گفت: سیاست دولت در برنامه ششم توسعه، افزایش درآمدها از منابع مالیاتی و غیرنفتی کردن اقتصاد کشور است.


هاشم دینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به آثار زیان‌بار عدم پرداخت مالیات، اظهار کرد: در سال‌های اخیر وابستگی شدید اقتصاد کشور به نفت و تبعات منفی آن به خوبی لمس شده و اثر منفی تغییر قیمت بر اجرای برنامه‌های دولت به وضوح نمایان شده است و مطابق نظر اقتصاددانان، تکیه دولت بر درآمدهای پایدار مالیاتی از محورهای مهم توسعه اقتصاد مقاومتی و دور شدن از اقتصاد تک محصولی به شمار می‌رود.


این مسئول ادامه داد: اقتصاد وابسته به مالیات، پاک‌ترین نوع اقتصاد است و این اقتصاد نیاز به ایجاد زیرساخت‌هایی چون ایجاد فضای کسب و کار، اشتغال‌آفرینی و غیره دارد تا شهروندان بتوانند از درآمد خود مالیات بپردازند و کشورهایی که اقتصاد آن‌ها بر پایه یک محصول بنا شده باشد، بسیار آسیب‌پذیر می‌شود و با یک بالا و پایین شدن قیمت آن محصول و کاهش در تقاضای آن، اقتصاد کشور به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و امکان دارد اداره کشور را با نقص و اختلال مواجه سازد و در چند دهه گذشته، وابستگی ایران به محصولات نفتی بیشتر شده و این امر باعث آسیب‌پذیری در عرصه اقتصاد شده است.


وی افزود: باید به این نکته هم اشاره کرد که وقتی درآمد کشور از نظر فروش نفت افزایش می‌یابد، تقاضا برای کالای مصرفی هم بیشتر خواهد شد و در این صورت فرهنگ مصرف کالاهای وارداتی گسترش یافته و باعث رکود بازار تولید کنندگان خواهد شد، اتفاقی که در سال های اخیر در کشور شاهد آن بوده‌ایم.


دینی خاطرنشان کرد: سیاست و چشم‌انداز دولت در برنامه ششم توسعه، افزایش درآمدها از منابع مالیاتی و غیرنفتی کردن اقتصاد کشور است و جانشینی مالیات به جای نفت برای تامین درآمدهای دولت می‌تواند ابزار مهم دولت در مهار تورم و تنظیم و کنترل نوسانات اقتصادی محسوب شود.


مدیر روابط‌عمومی اداره‌کل امور مالیاتی استان زنجان، یادآور شد: دولت‌ها با دریافت مالیات، هزینه مورد نیاز برای ارائه کالاها و خدمات مورد نیاز جامعه مانند امنیت، خدمات بهداشتی و درمانی، خدمات آموزشی، راه‌سازی و خدمات عمرانی راتامین می‌کنند. بنابراین چنانچه هزینه‌های دولت از این طریق تامین نشود، می‌تواند در مسیر رشد اقتصادی و توسعه مانع ایجاد کند یا سرعت این روند را با کندی مواجه سازد که در کشورهای رو به توسعه، اهمیت و حساسیت آن دوچندان می‌شود.


وی تصریح کرد: ایجاد حس رضایت در مردم برای پرداخت مالیات و به تبع آن کاهش فرارهای مالیاتی، بهترین راه‌های جلوگیری از فعالیت‌های زیرزمینی آسیب‌زا به اقتصاد کشور هستند. آثار سوء فرار مالیاتی در عدم تامین درآمدهای مورد نیاز دولت و در نتیجه عدم ارائه خدمات اجتماعی مطلوب و با کیفیت ظهور پیدا می‌کند که فرار مالیاتی به عنوان یکی از مصادیق و مظاهر فساد اقتصادی، امنیت اقتصادی مورد نیاز برای گسترش فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری را با اختلال مواجه می‌سازد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: