• سه شنبه ۱۱ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 967-2391-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری زنجان:

نبود درآمد پایدار مشکل اساسی شهرداری‌های کشور است


مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری زنجان گفت: یکی از مشکلات اساسی شهرداری‌های کل کشور نداشتن درآمد پایدار است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، حمیدرضا عزیزپور شامگاه دیروز در مراسم معارفه شهردار جدید هیدج که در مجموعه گردشگری لاله این شهر برگزار شد، بر ضرورت تعامل تنگاتنگ با اعضای شورای شهر و نیز حرکت بر مدار قانون تأکید کرد و افزود: حمایت‌های شورای شهر از شهرداران می‌تواند انگیزه لازم را برای مدیریت شهری در شهرداران تقویت کند تا شهرداران نیز با مدیریت انقلابی و جهادی خود در جهت رفع مشکلات گام بردارند.

 

وی در ادامه با بیان اینکه درآمدهای ناپایدار و مقطعی شهرداری‌ها را با چالش‌های مختلفی مواجه کرده است، اظهار کرد: شهرداری‌ها در حال حاضر بر اساس ارزش‌افزوده، عوارض ساخت و ساز و فروش تراکم اداره می‌شوند.

 

این مسئول افزود: حرکت مدیریت شهری نوین به سمتی است که یک راهکار جدید و یک الگوی جدید را برای دست‌یابی به یک تفکر جدید و نوین در مدیریت شهری با کمک اقتصاد مقاومتی داشته باشد که تحقق این امر نیز در گرو توجه به اموری مانند جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی و استفاده از درآمدهای پایدار است.

 

وی از مجتمع گردشگری لاله هیدج به‌عنوان یکی از پتانسیل‌های گردشگری استان یاد کرد و افزود: باید تلاش شود این مجموعه ظرف 3 سال آینده به قطب گردشگری شمال‌غرب کشور تبدیل شود.

 

عزیزپور با اشاره به تدوین برنامه پنج ساله، تصریح کرد: در تدوین این برنامه باید حتما با لحاظ کردن ماتریس، فرصت‌ها، تهدیدها، نقاط قوت و ضعف احصا شود تا به موجب آن تلاش شود شهر هیدج به عنوان شهر برتر و برند در استان مطرح شود.

 

وی، دست‌یابی به چشم‌اندازهای توسعه شهری در شهر هیدج را با در نظر گرفتن ویژگی‌های تاریخی، دینی، فرهنگی، علمی و صنعتی، ممکن دانست و گفت: ارتباط تنگاتنگ با شهروندان، باید سرلوحه کار شهردار جدید قرار گیرد که این امر، افزایش رضایت‌مندی عمومی را در پی خواهد داشت.

عزیزپور با تاکید بر اینکه شهرداری‌ها باید توجه ویژ‌ه‌ای به پویایی اقتصاد محلی داشته باشند و همه ملزومات خود را از شهر خود تهیه کنند، تصریح کرد: به علت تراکم نیروی انسانی برون‌سپاری نیز باید مد نظر شهرداری هیدج قرار گیرد.

 

وی، میانگین درآمد سرانه استان را 592 هزار تومان عنوان کرد و یادآور شد: هیدج جزو سه شهر برتر استان از لحاظ درآمد سرانه است.

 

در ادامه این مراسم نیز رئیس شورای شهر هیدج با اشاره به اینکه شهر هیدج یکی از قطب‌های تولید کفش کشور به‌شمار می‌رود، اظهار کرد: علی‌رغم ویژگی‌هایی مانند نزدیکی به پایتخت، وجود خطوط ارتباطی، برخورداری از بالاترین درآمد سرانه استان و پایین‌ترین نرخ بیکاری متاسفانه هیدج به جایگاه واقعی خود در استان دست نیافته است.

 

عباس عسگری با اشاره به اهم برنامه‌های شورای پنجم شهر هیدج، تصریح کرد: از مهم‌ترین این برنامه‌ها می‌توان به اصلاح ورودی شهر، انجام آمارگیری برای برنامه‌ریزی و اخذ تصمیمات مهم، ایجاد کلینیک شبانه‌روزی، پیگیری و تکمیل پروژه استخر و مرتفع کردن موانع آرامستان جدید و جابه‌جایی آرامستان فعلی اشاره کرد.

 

وی با بیان اینکه تکمیل مجموعه ورزشی وحدت نیز یکی از مطالبات اولویت‌دار مردم هیدج است، تصریح کرد: این مجموعه پس از 30 سال از کلنگ‌زنی آن از پیشرفت فیزیکی 40 درصدی برخوردار است.

 

در ادامه این مراسم نیز شهردار جدید هیدج با بیان اینکه در کل کشور نارضایتی از برخی از دستگاه‌های اجرایی از جمله شهرداری‌ها وجود دارد، عنوان کرد: همه تلاش‌ها در مجموعه شهرداری هیدج بر این خواهد بود که دیوار بی‌اعتمادی بین شهرداری و شهروندان برداشته شود و این اتفاق زمانی خواهد افتاد که داده‌ها و اطلاعات در زمینه درآمدها و هزینه‌‌ها به صورت شفاف و مستمر در اختیار شهروندان قرار گیرد.

 

مسعود امیدی، کمبود منابع مالی را یکی از مشکلات اساسی شهرداری‌ها عنوان کرد و افزود: این کمبود امسال به ویژه از محل مالیات بر ارزش‌افزوده تشدید شده است.

 

وی با بیان اینکه پارسال سهم شهرداری از محل مالیات بر ارزش‌افزوده 2 میلیارد و 300 میلیون تومان بود که این رقم در شش ماهه اول امسال به یک میلیارد و 37 میلیون تومان رسیده است، تاکید کرد: باید انتظارات از شهرداری بر اساس محقق شدن درآمدها باشد.

 

این مسئول با اشاره به مهم‌ترین برنامه‌های شهرداری هیدج، عنوان کرد: مهم‌ترین این برنامه‌ها شامل تدوین برنامه پنج ساله و سند توسعه چشم‌انداز 20 ساله برای هیدج با لحاظ کردن همه مسائل، اصلاح ورودی شهر، احداث آرامستان جدید، بازگشایی کمربندی شرقی، تکمیل استخر و ایجاد جاده سلامت اشاره کرد.

 

در ادامه این جلسه نیز شهردار سابق هیدج با بیان اینکه در طی چهار سال گذشته درآمد شهرداری هیدج از محل‌های مختلف بیش از 359 میلیارد ریال بوده است، تصریح کرد: 80 درصد از این درآمد صرف امور عمرانی شده است.

 

علی‌اکبر ملک‌محمدی با اشاره به اینکه در طول چهار سال گذشته بیش از 51 هزار تن آسفالت به ارزش 75 میلیارد ریال در کوچه‌ها و معابر شهر هیدج ریخته شده است، عنوان کرد: همچنین در طول این مدت سرانه فضای سبز هیدج از 3 متر به 9 متر افزایش یافته است.

 

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم علی‌اکبر ملک‌محمدی تودیع و مسعود امیدی به عنوان شهردار جدید هیدج معارفه شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: