• شنبه ۱۵ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-3484-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

طی 12 ماه اخیر اتفاق افتاد:

افزایش تورم با شیب ملایم در استان زنجان


معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: طی 12 ماه اخیر شاخص تورم در استان 9 ماه افزایشی و 3 ماه کاهشی بوده و به 8.3 درصد در شهریور ماه رسیده است.


حسین امیدمقدم در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: تورم به عنوان یکی از شاخص‌های کلان اقتصادی محسوب می‌شود که از اساسی‌ترین وظایف و اهداف دولت‌ها، کنترل آن است و مقادیر این شاخص از بررسی مستمر تغییرات قیمت کالاها و خدمات در دوره‌های زمانی ماهانه و سالانه و در سطوح استان‌ها و کشور محاسبه می‌شود.


این مسئول ادامه داد: بر اساس آخرین گزارش اعلام شده توسط مرکز آمار ایران، نرخ تورم شهری استان در شهریورماه امسال (درصـد تغییـر دوازده ماه منتهی به شهریورماه امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل) معادل 8.3 درصد بوده که نسبت به مـاه گذشـته 6 دهم درصد کاهش یافته است. نرخ تورم شهری کشور در همین ماه معادل 7.8 درصد بوده که نسبت به ماه گذشـته یک‌دهم درصد افزایش یافته است.


امیدمقدم خاطرنشان کرد: بررسی روند نرخ تورم شهری طی یک سال اخیر (شهریور پارسال تا شهریور امسال) نشان می‌دهد این نرخ در استان تا خردادماه امسال با شیب ملایم در حال افزایش بوده و در سه ماهه اخیر یا به عبارتی در تابستان امسال، بر خلاف روند 9 ماه قبل از آن، نرخ تورم استان کاهش یافته است. بر همین اساس نرخ تورم شهری استان در شهریورماه پارسال معادل 7.3 درصد بوده که در شهریورماه امسال به 8.3 درصد رسیده است.


معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان یادآور شد: بر اساس نتایج اعلام شده، نرخ تورم شهری استان در سال گذشته برابر با 8.8 درصد محاسبه شده که در مقایسه با نرخ تورم در سال 94 استان که 8.9 درصد بوده، معادل یک‌دهم درصد کاهش داشته است. همچنین نرخ تورم شهری کشور در سال گذشته 6.8 درصد و در سال 94 برابر با 11.3 درصد بوده که 4.5 درصد کاهش داشته است.


وی تصریح کرد: بررسی نرخ تورم شهری استان و مقایسه آن با کشور در طی یک سال اخیر نشان می‌دهد در شهریورماه پارسال نرخ تورم استان معادل یک درصد پایین‌تر از نرخ تورم کشور بوده که با آغاز روند افزایشی نرخ تورم استان این فاصله کاهش یافته تا اینکه در آبان‌ماه پارسال به کمترین مقدار (2 دهم درصد) رسیده است و از آذرماه سال گذشته نرخ تورم استان نسبت به کشور بیشتر شده به نحوی که در خردادماه امسال نرخ تورم استان معادل 2.2 درصد بیشتر از نرخ تورم کشور بوده است.


امیدمقدم یادآور شد: از تیرماه امسال مجددا روند کاهشی نرخ تورم استان شروع شده به نحوی که نرخ تورم استان در تیرماه امسال نسبت به ماه قبل 3 دهم درصد، در مردادماه سال‌جاری نسبت به ماه قبل 4 دهم درصد و در شهریورماه امسال نسبت به ماه قبل 6 دهم درصد کاهش یافته، در حالی که نرخ تورم کشور در تیرماه امسال نسبت به ماه قبل 2 دهم درصد، در مردادماه سال‌جاری نسبت به ماه قبل یک‌دهم درصد و در شهریورماه سال‌جاری نسبت به ماه قبل یک‌دهم درصد افزایش یافته است. بر همین مبنا فاصله نرخ تورم استان با کشور در شهریورماه امسال معادل 5 دهم درصد است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: