• یکشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-2187-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

خاطراتی که هرگز بوی کهنه‌گی به خود نخواهد گرفت


خاطرات دفاع‌مقدس، خاطراتی است که هرگز بوی کهنه‌گی به خود نخواهد گرفت و باید این خاطرات به نسل‌های بعد گفته شود.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اردیبهشت‌ماه بود و هوا به شدت گرم، تحمل این شرایط برای بچه‌های آذربایجان و زنجان سخت بود. موقع آموزش عرق از سر و روی‌مان می‌بارید.

 

شناسایی‌های منطقه عملیاتی خرمشهر بلافاصله پس از عملیات فتح‌المبین شروع شد و با نتایج به دست آمده فرماندهان معتقد بودند عراقی‌ها با توجه به عملیات فتح‌المبین انتظار حمله دیگری را حداقل تا چند ماه دیگر از سوی ایرانی‌ها ندارند. این بهترین فرصت برای ضربه زدن به آن‌ها و بازپس‌گیری خرمشهر به نظر می‌رسید.

 

روز به روز به عملیات نزدیک می‌شدیم. وقتی مانور عملیات مشخص شد، فهمیدیم که تیپ ۸ در مرحله اول عملیات که به منظور دسترسی به آن سوی کارون صورت می‌گرفت، نقش اصلی ندارد ولی تیپ ۷ وارد عمل می‌شد و یکی ار یگان‌های اصلی در مرحله نخست عملیات محسوب می‌شد.

 

احمد کاظمی فرمانده تیپ در دانشگاه جندی شاپور برای‌مان صحبت کرد و مانور عملیات را گفت و قدری هم از خرمشهر صحبت کرد: «من به عنوان فرمانده تیپ نجف اشرف بودم، دشمن برای دفاع از خرمشهر تدابیر خاص خود را انجام داده و یک دفاع مستقلی را برای خرمشهر در نظر گرفته و توسط میادین مین و کانال شهر را در حصار گرفته بود. دشمن به تصور خودش خرمشهر را به یک دژ نفوذناپذیر تبدیل کرده است. خود شهر و ساختمان‌های آن را مجهز به سلاح‌های مختلف و تعداد زیادی از ساختمان‌ها را تخریب کرده و میدان‌های مختلف جنگ تهیه کرده تا وقتی رزمندگان اسلام ‌حمله کردند از سقوط دژ جلوگیری کند اما به امید خدا با یک حمله برق آسا دشمن را از خرمشهر بیرون خواهیم کرد.»

 

وقتی احمد آقا صحبت می‌کرد صدای تپش قلبم را می‌شنیدم ‌‌که از شوق رسیدن به خرمشهر خودش را به سینه‌ام می‌کوبید. بعد هم حمید باکری ماموریت گردان‌مان را به صورت ریز توجیه کرد.

 

وسعت عملیات بیت‌المقدس حدود ۵۴۰۰ کیلومترمربع و نزدیک به سه برابر منطقه عملیاتی فتح‌المبین بود. این منطقه از شمال به کرخه‌کور، از جنوب به اروند رود و خرمشهر، از شرق به رود‌ کارون و از غرب به هورالعظیم و دژهای مرزی عراق محدود می‌شد.

 

برخلاف منطقه عملیاتی فتح‌المبین، منطقه عملیاتی بیت المقدس از عوارض طبیعی قابل توجهی که بتوان پشت آنها پناه گرفت خالی بود و این موضوع کار را سخت می‌کرد. با توجه به گسترش منطقه عملیاتی و وجود چندین لشکر و تیپ مجهز عراق در اطراف رودخانه کرخه، نیسان به دارخوئین، جنوب جفیر و غرب جاده اهواز خرمشهر و رودخانه کارون، ارتش و سپاه حدود ۱۹۵ گردان از نیروهای زرهی مکانیزه و پیاده را برای عملیات و پشتیبانی از آن در نظر گرفته بودند.

 

کار شناسایی منطقه عملیاتی توسط نیروهای سپاه و با مسئولیت برادر«حسن باقری» و به دلیل دقت در کار شناسایی رزمندگان تیپ حضرت رسول (ص) با سختی اما بی‌آنکه به مشکل اساسی برخورد کنند به جاده اهواز خرمشهر رسیدند و از نزدیک‌ترین نقطه‌ای که ممکن بود نیروهای اسلام به خرمشهر نزدیک شدند.

 

راوی: محمدتقی اصانلو


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: