• سه شنبه ۱۸ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 967-2486-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

چاپ تصویر ساعت آفتابی بزرگ دانشگاه زنجان بر روی کتاب هندسه ۲


تصویر ساعت آفتابی بزرگ دانشگاه زنجان بر روی کتاب هندسه 2 پایه یازدهم دوره دوم متوسطه رشته ریاضی - فیزیک نظام جدید کل کشور چاپ شد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، چندی پیش مرکز نشر کتب درسی کشور با هماهنگی روابط‌عمومی دانشگاه، اقدام به چاپ تصویر ساعت آفتابی بزرگ دانشگاه زنجان بر روی کتاب هندسه 2 پایه یازدهم دوره دوم متوسطه رشته ریاضی- فیزیک نظام جدید کل کشور نموده است.

 

طراحی و ساخت این ساعت آفتابی بزرگ و زیبا - که تا چندی پیش بزرگترین ساعت آفتابی ایران به شمار می‌رفت – از جمله کارهای محمود حسنی (کارشناس رصدخانه دانشگاه زنجان) است که در 31 خرداد سال 86 با حضور دکتر نداف (ریاست وقت دانشگاه زنجان) و تعدادی از مسئولان دانشگاه رسما پرده‌برداری شد.

 

تصویر ساعت آفتابی بزرگ دانشگاه زنجان بر روی کتاب هندسه 2 پایه یازدهم دوره دوم متوسطه رشته ریاضی -فیزیک نظام جدید کل کشور به چاپ رسیده است.

 

ساعت آفتابی دانشگاه زنجان از نوع ساعت‌های آفتابی افقی بوده و در داخل یک آب نمای بزرگ، در ضلع جنوبی ساختمان ادارات مرکزی دانشگاه زنجان طراحی و اجرا شده است.

 

این ساعت به صورت یک آب‌نما طراحی و اجرا شده است، به طوری که سنگ درپوش آب‌نما به عنوان صفحه ساعت کاربرد دارد و شاخص ساعت نیز به طور مجزا در وسط حوض به زیبایی تمام اجرا شده است.

 

این ساعت با دارا بودن قطر صفحه 8 متر و 84 سانتیمتر و ارتفاع شاخص 4 متر و 30 سانتی‌متر هم از لحاظ قطر صفحه و هم از لحاظ ارتفاع شاخص، تا همین اواخر، بزرگ‌ترین ساعت آفتابی ایران به شمار می‌رفت.

 

جنس ساعت از مصالح ساختمانی معمول بوده (سنگ، آجر، بتن، آهن و ... ) که با سرامیک‌های کوچک شش گوش با رنگ‌های زیبا نماکاری شده است.

 

در این ساعت آفتابی، برای هر یک از ساعات روز از یک عدد بزرگ انگلیسی، برای نشان دادن خطوط نیم ساعت‌ها از نماد لوزی و برای نشان دادن خطوط یک ربع‌ها از نماد ستاره استفاده شده است که همه اعداد و نمادها روی صفحه ساعت به زیبایی حکاکی شده‌اند. همچنین بر روی صفحه ساعت جهت قبله نیز جداگانه حکاکی شده است.

 

برای تبدیل زمان قرائت شده از روی این ساعت، به زمان رسمی زنجان، جدولی بر روی تابلوی کنار ساعت نصب شده که باید زمان نشان داده شده توسط ساعت را با عدد مخصوص همان روز که در جدول قید شده جمع بزنید.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: