• چهارشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-18114-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

یک مسئول در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور:

سالانه 13 میلیون متر مکعب از سفره‌های زیر زمینی برداشت می‌شود


معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: سالانه 13 میلیون مترمکعب آب بیشتر از تغذیه سفره‌های زیرزمینی برداشت می‌شود که در همین راستا سالانه باید تا 50 درصد افت آب‌های سفره‌های زیر زمینی توسط طرح‌های آبخیزداری جبران شود.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، پرویز گرشاسبی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بر اساس 27 ماده قانون افزایش بهره‌وری، میزان افت آب‌های سفره‌های زیر زمینی توسط طرح‌های آبخیزداری باید جبران شود. سالانه 13 میلیون مترمکعب بیشتر از تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی برداشت می‌شود که در همین راستا سالانه باید تا 50 درصد افت آب‌های سفره‌های زیر زمینی توسط طرح‌های آبخیزداری جبران شود.

 

وی افزود: طبق توافق 1404 در جهت جبران افت آب‌های زیرزمینی سه میلیون عملیات آبخیزداری اجرایی شده است و این در شرایطی است که اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانی فعالیت‌های ارزانی هستند و یک نوع عدالت اجتماعی را به دنبال دارد و می‌تواند عاملی در مهاجرت معکوس به روستاها باشد.

 

گرشاسبی تصریح کرد: فعالیت آبخیزداری در هر هکتار 520 متر مکعب آب ذخیره می‌کند و در بخش عملیات‌های آبخوانی این رقم در هر هکتار به یک هزار مترمکعب آب می‌رسد.

 

وی یادآور شد: قیمت آب‌های استحصالی یک چهارم آب‌های ذخیره شده در پشت سدهای است که این تحلیل مربوط به وزارت کشور می‌شود، هزینه هر مترمکعب آب ذخیره شده پشت سد یک‌هزار و 240 تومان و هزینه آب ذخیره شده استحصالی 264 هزار تومان است.

 

گرشاسبی در ادامه گفت: سیاست دولت در سال‌های اخیر توسعه منابع عملیات‌های اجرایی از طریق اسناد خزانه بوده که دولت باید عادت کند تا به دنبال پیمانکاران بزرگ باشد اسناد خزانه حکم پول را دارند و علت مهلت یک ساله ارائه اسناد خزانه به دلیل جلوگیری از ایجاد تورم در جامعه است.

 

این مسئول افزود: بر اساس سند مدیریت حوزه‌های آبخیز برای استان‌ها گام‌های هفت‌گانه پیش‌بینی شده است، که تلاش شده تجربه 15 سال را در طول دو سال تلفیق کرده و عصاره‌ای برای استان‌ها ابلاغ شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: