• چهارشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-4884-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

یک دانشیار اقتصاد:

مشکل اصلی اقتصاد کشور، مسئله تصمیمات است


یک دانشیار اقتصاد اظهار کرد: مشکل اصلی اقتصاد کشور، مسئله تصمیمات است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، حسین راغفر در دوره آموزشی مدیران میانی و کارشناسان با موضوع برنامه‌ریزی و بحران اشتغال با بیان اینکه ابرچالش‌ها منشأ چالش‌های دیگری هستند، گفت: ابر چالش‌های راهبردی اقتصاد ایران شامل جمعیت و اشتغال، انرژی، آب و محیط زیست و نوآوری و فناوری است که نظام تدبیر و اداره امور باید بر این سه مورد نظارت داشته باشد که مهم‌ترین چالش پیش روی اقتصاد نیز نظام تدبیر و اداره امور است.

 

وی ادامه داد: جمعیت و اشتغال ارتباط تنگاتنگی با نظام نوآوری و فناوری دارد و این امر خود به نظام آموزشی ما مربوط می‌شود.

 

این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: مشکل اصلی اقتصاد کشور، مسئله تصمیمات است که این تصمیماتی که در سطح کلان کشوری گرفته می‌شود به جای اینکه حافظ عموم مردم باشد فقط منافع بخشی از جامعه را تامین می‌کند و نظام تصمیم‌گیری ما در خدمت قدرتمند ثروت است که موجب نابرابری‌هایی در این زمینه می‌شود.

 

وی افزود: قانون اساسی در صدد برطرف کردن این نابرابری‌ها عمل می‌کند و یکی از این نابرابری‌ها که همواره مورد تاکید است، بحث آموزش و پرورش ما است که اشاره می‌کند آموزش و پرورش باید برای عموم مردم رایگان باشد و اگر کسی در خانواده فقیری به دنیا آمد باید بتواند آموزش رایگان دریافت کند و فرصت برای رشد داشته باشد اما در حال حاضر آموزش و پرورش به سمتی حرکت کرده است که مراکز دولتی ما نیروی کار ساده را فراهم می‌کند و مدارس غیرانتفاعی رهبران و مدیران جامعه، از این رو کسانی که در خانواده‌های فقیر متولد می‌شوند فقر را به عنوان میراث خانوادگی از نسلی به نسل دیگر به دوش می‌کشند.

 

راغفر افزود: آموزش رایگان، دسترسی راحت و ارزان به بهداشت و به رسمیت شناختن حق کار برای عموم مردم از اولین نکاتی است که در قانون اساسی به آن اشاره می‌شود منتهی مسئولان این سه اصل را به دلایل مختلف کنار گذاشته‌اند.

 

این دانشیار اقتصاد افزود: در بخش اشتغال‌زایی نیروی کار نخبه، متاسفانه به دلیل ساختار تکنولوژی و فناوری اقتصاد و اینکه اقتصاد ما با چالش تکنولوژی روبه‌رو است و تکنولوژی ما سطوح متوسط و پایینی در سطح جهان دارد و با بازارهای جهانی قابل رقابت نیست،‌ عملا در این بخش دچار مشکل هستیم.

 

وی خاطرنشان کرد: نظام دستمزد همواره سرکوب کننده است. دستمزد ایران به شدت با سطوح جهانی فاصله دارد و آنچه که باعث می‌شود آدم‌ها به یک نظام وابستگی داشته باشند؛ در واقع میزان انتفاعی است که از جامعه می‌برند و همین رویه باعث تعلق خاطر فرد می‌شود.

 

راغفر افزود: یکی از مهم‌ترین مسائل جوامع امروز اشتغال جوانان است و عدم پاسخ‌گویی به این مسئله به دلیل این است که نظام تصمیم‌گیری ما از شناسایی مشکل و پاسخ‌گویی نسبت به آن عاجز است.

 

وی با اشاره به اینکه بیکاری منحصر به در آمدزایی نیست، گفت: ما همه هویت‌مان را از شغل‌مان می‌گیریم و به معنای دیگر شغل ما تعیین کننده نوع زندگی ما است و زمانی که جوانی شغل ندارد نه تنها در جامعه تحقیر می‌شود بلکه در خانواده نیز به دیده حقارت به او نگاه می‌شود و در مرحله بعد به سمت اعتیاد کشیده می‌شود و اعتیاد یک مکانیزم کاملا دفاعی نسبت به این موضوع است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: