• سه شنبه ۲۵ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 967-6091-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

مدیر میراث‌فرهنگی شهرستان خدابنده:

تخریب بقعه قیدار نبی تاثیر منفی بر گردشگری دارد


مدیر میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان خدابنده گفت: تخریب بقعه قیدار نبی تاثیر منفی بر گردشگری این شهرستان دارد.

 

معصومه شیری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: بقعه قیدار نبی یکی از پنج بنا در سطح استان است که از نشانه‌های اصلی معماری اسلامی در دوره سلجوقی است که متاسفانه بنای بقعه قیدار نبی، با الحاقات موجود و مداخلات صورت گرفته، کم‌کم عمق تاریخی خود را از دست می‌دهد.

 

این مسئول ادامه داد: بقعه قیدار نبی یکی اصلی‌ترین محورهای گردشگری مذهبی در کشور است؛ چرا که بر اساس اسناد و روایات یکی از معتبرترین و ارزشمندترین بقاع پیامبران در ایران است و باید به خوبی با حفظ هویت بنا برای آیندگان نیز حفظ شود.

 

وی افزود: مداخلات انجام شده در بقعه قیدار نبی سبب شده که این بقعه نقشه و طرح اولیه خود را از دست دهد که البته با توافقات انجام شده، قرار بر این شد که با حفظ کل حریم بقعه، تخریب‌ها و اقداماتی که در آن محیط انجام می‌شود، متوقف و اصلاحاتی نیز نسبت به اقدامات مخرب قبل انجام شود.

 

شیری خاطرنشان کرد: بقعه قیدار نبی یکی از محورهای گردشگری شهرستان خدابنده است که تخریب آن می‌تواند آسیب‌هایی را در بخش گردشگری این استان داشته باشد.

 

مدیر میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان خدابنده، یادآور شد: قيدار بن اسماعيل بن ابراهيم، به استشهاد 65 نفر از علمای طراز اول يكي از پيامبران الهی است. همچنین بنای بقعه بر اساس كتيبه بر جای‌مانده در تاريخ 719 هجری قمری توسط بلغان خاتون همسر غازان‌خان، ششمين سلطان ايلخانی تجديد ساخت شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: