• شنبه ۲۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 967-7691-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

یک شاعر جوان ابهری:

هنرمندان دغدغه دسترسی به اساتید پیشکسوت را دارند


یک شاعر جوان ابهری گفت: هنرمندان همانند سایر اقشار برای رشد و تعالی هنر خود نیاز به مولفه‌هایی دارند که از آن جمله دسترسی به اساتید پیشکسوت و درخواست و علاقه مخاطبان برای تولید اثر فاخر را می‌توان نام برد.

 

پوریا محمدبیگی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: هنرمند همانند بسیاری از فعالان رشته‌های مختلف که در جامعه می‌بینیم، برای اینکه بتواند هنر خود را به منصه‌ظهور برساند نیاز به فراهم بودن امکانات و زیرساخت‌هایی دارد که حضور یا عدم حضور این مولفه‌ها در موارد بسیاری نقش تعیین کننده‌ای در بروز هنر به ویژه در هنرمندان جوان ایفا می‌کند.

 

وی با اشاره به اینکه هر هنرمند دارای یک استعداد ذاتی است که با تربیت و پرورش می‌تواند آن را شکوفا کرده و بارور کند، افزود: دسترسی به منابع مطالعاتی و استفاده از محضر اساتید پیشکسوت، از جمله مهم‌ترین مولفه‌ها برای پرورش استعدادهای ذاتی یک هنرمند است که معمولا این امر در شهرستان‌ها تا حدی مشکل است و دسترسی به آنها سختی‌های خاص خود را به همراه دارد.

 

این شاعر جوان ابهری، تشویق و توجه به هنرمندان نوپا را از دیگر عوامل اثرگذار در ایجاد روحیه خودباوری در هنرمندان عنوان و خاطرنشان کرد: یا ایجاد زمینه حضور در فعالیت‌های جمعی و معرفی و حتی تقدیر از آثار قابل توجه هنرمندان جوان می‌توان ادامه مسیر فعالیت را برای علاقه‌مندان هموارتر کرد.

 

محمدبیگی، علاقه و درخواست مخاطبان را یکی دیگر از مولفه‌های بالندگی هنر عنوان و تاکید کرد: هرچند در مواردی معمولا هنرمندان برای دل خود فعالیت کنند ولی این مخاطبان هستند که با درخواست و پیگیری خود، هنرمند را برای ادامه فعالیت مشتاق‌تر کرده و به او انگیزه مضاعف برای فعالیت می‌دهند.

 

وی افزود: شاید در سال‌های اخیر شاهد کم‌رنگ شدن عرضه و تقاضا در برخی از رشته‌های هنری به ویژه شعر و داستان شده باشیم، زیرا تعداد زیادی از مخاطبان به خواندن و شنیدن اشعار و داستان‌ها در فضاهای مجازی خو کرده‌اند و منتظر رسیدن اثر هنری هستند و خود درخواست یا پیشنهادی ندارند.

 

محمدبیگی به عامل مهم حمایت هنرمندان از سوی دست‌اندرکاران در سطح کلان کشوری اشار و خاطرنشان کرد: در برنامه‌ریزی بودجه شاید بتوان گفت هنر و هنرمندان اقشاری هستند که مورد بی‌مهری قرار می‌گیرند و ردیف‌های بودجه آن‌طور که باید برای انجمن‌های هنری تخصیص پیدا نمی‌کند.

 

این شاعر جوان به پیچ و خم دیگر در راستای فعالیت هنرمندان اشاره کرد و گفت: در شهرستان‌ها معمولا دسترسی به آموزشگاه‌ها و مراکز خصوصی یا وجود ندارد و یا خیلی محدود است و حتی اگر یک هنرمند بخواهد خود در این زمینه و برای راه‌اندازی یک مرکز فرهنگی اقدام کند باید هفت‌خوان رستم را پشت سر بگذارد.

 

خالق مجموعه «پیچک و دیوار» خاطرنشان کرد: این در حالی است که حمایت از هنرمندان و ایجاد زمینه بروز استعدادهای هنری به‌ویژه در بین قشر جوان شاید گامی در راستای مقابله با تهاجم فرهنگی و تقویت استعدادهای بومی در چارچوب قوانین دینی باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: