• سه شنبه ۲ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-286-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

یک کارشناس اقتصاد:

با ترکیدن حباب همه سرمایه شما ناپدید می‌شود


یک کارشناس ارشد اقتصاد و مدرس دانشگاه پیام‌نور، گفت: با ترکیدن حباب قیمتی در بازار، همه پولی که سرمایه‌گذاری شده بود، به‌طور ناگهانی ناپدید می‌شود.

 

یاشا سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به حباب قیمتی، اظهار کرد: حباب، پدیده‌ای در سرمایه‌گذاری است که از واکنش‌های افراد ناشی می‌شود. پدیده‌ حباب زمانی اتفاق می‌افتد که تقاضای بسیار بالا از طرف سرمایه‌گذاران، باعث می‌شود قیمت به سطحی فراتر از ارزش واقعی آن صعود کند که این ارزش واقعی باید توسط عملکرد شرکت مربوطه تعیین شود درست مانند حباب صابونی که بچه‌ها دوست دارند آن را بزرگ و بزرگ‌تر کنند، به‌نظر می‌رسد که حباب قیمت در سرمایه‌گذاری هم پیوسته بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود، اما چون این تغییر بنیانی ندارد، پس از مدتی سرانجام این حباب می‌ترکد و همه پولی که روی آن سرمایه‌گذاری شده بود نیز به‌طور ناگهانی ناپدید می‌شود.

 

این کارشناس اقتصاد ادامه داد: در مقابل حباب، پدیده‌ سقوط قیمت هم اتفاق می‌افتد و سقوط قیمت، کاهش چشم‌گیر کل ارزش بازار در نتیجه ترکیدن حباب است که در این وضعیت، افراد همزمان با مشاهده‌ کاهش قیمت، اقدام به خروج از بازار (فروش سهام) می‌کنند که همین امر موجب کاهش پیوسته‌ قیمت و از دست رفتن سرمایه‌های هنگفت خواهد شد.

 

وی افزود: تلاش برای جلوگیری از ضرر بیشتر، باعث ترس سرمایه‌گذاران و فروش احساسی سهام می‌شود. این فروش احساسی باعث نزول بازار می‌شود که در پایان، همه‌ بازیگران را تحت‌ تأثیر قرار می‌دهد. سقوط در بازار سهام معمولا با رکود همراه است.

 

سلیمانی رابطه‌ میان حباب و سقوط را مانند رابطه‌ ابر و باران دانست و گفت: وجود ابر بدون باران ممکن است، اما وجود باران بدون ابر ممکن نخواهد بود. سابقه‌ تاریخی نشان داده است که سقوط همیشه به‌دنبال حباب ایجاد می‌شود و هرچه حباب بزرگ‌تر باشد، سقوط شدیدتر خواهد شد که البته سقوط را نباید با «اصلاح» در بازار اشتباه گرفت.

 

مدرس دانشگاه‌های زنجان در رابطه با انواع حباب قیمت، خاطرنشان کرد: حباب بازار از جمله حباب قیمت است و وقتی بازار شاهد افزایش سریع قیمت‌ها باشد اتفاق می‌افتد مانند حباب مسکن و نیز حباب کالا که از دیگر انواع حباب قیمت است و هنگامی که قیمت یک یا چند کالای مصرفی به ‌سرعت افزایش می‌یابد، اتفاق می‌افتد مانند حباب در قیمت طلا که گاها در بازار با آن مواجه هستیم.

 

این کارشناس اقتصاد، حباب بازار سهام را نوع دیگری از حباب قیمتی دانست و یادآور شد: هنگامی که قیمت سهام شرکت‌ها به‌سرعت افزایش می‌یابد حباب بازار سهام مشاهده می‌شود مانند زمانی‌ که قیمت‌ سهام شرکت سریع‌تر از سود شرکت‌ افزایش پیدا می‌کند. حباب بازار سهام زمانی از بین می‌رود که سهام سقوط کند و معامله‌گران احساس کنند که حباب قیمت بیش‌ازاندازه بزرگ شده است. همچنین حباب اعتبار نیز رشد سریع در اعتبار تخصیص ‌یافته به مصرف‌کنندگان و کسب ‌و کارها برای تأمین هزینه کالا و خدمات مصرفی بخش خصوصی است.

 

سلیمانی با اشاره به حباب (جهش) اقتصادی، تصریح کرد: یکی از مفاهیم عمومی در اقتصاد، جهش اقتصادی است. جهش به معنای رشد بسیار سریع اقتصاد به‌گونه‌ای‌ است که امکان حفظ و ادامه‌ی ‌این روند وجود نداشته باشد. این رشد سریع و مقطعی باعث تورم می‌شود؛ زمانی که افزایش تقاضا سریع‌تر از افزایش توان تولید شود که البته ممکن است که بین حباب بازار و جهش اقتصادی ارتباطی وجود داشته باشد. مثلا حباب مسکن می‌تواند منجر به افزایش ثروت و درنتیجه افزایش مصرف سایر کالاها و به‌دنبال آن رشد اقتصادی شود که در مقابل رشد اقتصادی حباب مسکن را تقویت می‌کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: