• چهارشنبه ۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۹
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 968-385-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

مناظره مصباحی‌مقدم و زیباکلام در زنجان؛

پاسخ‌گویی حکومت؛ از ریشه تاریخی تا ایده جدید


به همت انجمن سیاست و فرهنگ اسلامی دانشگاه زنجان، مناظره‌ای با موضوع پاسخ‌گویی قدرت در نظام جمهوری اسلامی‌ در دانشگاه زنجان بین  صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران و حجت‌الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در سالن همایش‌های بین‌المللی غدیر دانشگاه زنجان برگزار شد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، صادق زیبا کلام در این مناظره با اشاره به اینکه پاسخ‌گویی و پاسخگو بودن حکومت از یک بستر تاریخی نشأت گرفته و اینکه حکومت و حاکمیت باید پاسخ‌گو باشد، ایده جدیدی است که در غرب و بعد از رنسانس مطرح می‌شود، گفت: این ایده در دوران مشروطه وارد ایران شد.

 

وی ادامه داد: امروز اساس و بنیان حکومت‌های مدرن را دموکراسی تشکیل می‌دهد و آن چیزی که با مدرنیته و بعد از عصر روشنگری مطرح می شود روی سه اصل استوار است که عبارتند از مشروعیت حکومت از طرف مردم و اینکه هیچ مشروعیت دیگری اعم از دینی و غیره را شامل نمی‌شود، حکومت قدرت مطلق ندارد و اختیارات حکومت تنها بر اساس قانون اساسی انجام می‌گیرد و حکومتی که با رای مردم انتخاب شده است، باید پاسخ‌گو باشد.

 

این استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: این سه اصل پایه و اساس حکومت‌های مبتنی بر دموکراسی را تشکیل می‌دهد و تا قبل از عصر مدرنیته، مبنای حکومت، خون پادشاهی بود و هیچ حکومتی را نداریم که پاسخ‌گوی مردم بوده باشد.

 

زیباکلام افزود: قبل از فلسفه مدرن، حکومتی وجود نداشته است که پاسخ‌گوی مردم باشد و این سیر تفکر بعد از مشروطه بود که وارد ایران شد و یکی از دستاوردهای مشروطه نیز ورود همین مفاهیم بوده است.

 

وی گفت: امام خمینی (ره) زمانی که در نوفل لوشاتو بودند برای اولین‌بار مباحثی پیرامون قانون ‌اساسی مطرح می‌شود و بعد، در ۱۲ فروردین ۵۸ رفراندوم «آری یا نه به جمهوری اسلامی» را برگزار می‌کنند و بعد از رفراندوم ۵۸ بود که مسئله «چگونه حکومتی باید داشته باشیم»، مطرح می‌شود.

 

زیباکلام خاطرنشان کرد: امام راحل هیچ تصمیمی برای اینکه حکومت را دست بگیرند، نداشتند و بارها و بارها گفته بودند که من حکومت نخواهم کرد و بعد از فروردین ۵۸، ایشان بلافاصله به قم می‌روند، در حالی که اگر بنا بر حکومت داشتند باید در تهران می‌ماندند.

 

استاد دانشگاه تهران، خاطرنشان کرد: تا سال ۵۷، مردم‌سالاری دینی دیده نمی‌شود و همواره روحانیون دور از قدرت بوده‌اند و هیچ کدام ادعای اینکه قدرت را در دست بگیرند، نداشته‌اند.

 

در ادامه این مناظره، حجت‌الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی‌مقدم نیز با اشاره به اینکه دموکراسی ریشه تاریخی قبل از میلاد مسیح داشته و در یونان باستان دموکراسی دیده می‌شود، هر چند با دموکراسی عصر جدید متفاوت است، گفت: پاسخ‌گو بودن قدرت، ریشه تاریخی و دینی دارد و سخنان امام علی (ع) که می‌فرمایند «من یک حقی بر عهده شما دارم و شما هم حقی به گردن من»، بر این موضوع اذعان داشته‌اند.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: امام علی (ع) وقتی حکومت را به عهده می‌گیرند، دو موضوع و دو عنصر را مدنظر قرار می‌دهند که یکی از آن‌ها حضور مردم و دلگرمی آنان در همراهی کردن ایشان و موضوع دوم این است که خداوند می‌فرماید که دانشمندان بر سرکشی ظالمین ساکت ننشینند و حق مظلوم را از ظالم طلب کنند.

 

وی گفت: زندگی مسئولان باید شفاف باشد؛ چرا که با شفافیت است که اعتماد مردم برانگیخته می‌شود و اعتماد، اصل نخست برپایی نظام اجتماعی است.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به بخشی از صحبت‌های زیباکلام مبنی بر اینکه «امام خمینی (ره) هیچ تصمیمی برای اینکه حکومت را دست بگیرند، نداشتند و بعد از فروردین ۵۸، ایشان بلافاصله به قم می‌روند»، اظهار کرد: بعد از فرودین ۵۸ امام خمینی (ره) در حالی به قم رفتند که بازرگان را منصوب کرده بودند و در حکمی می‌فرمایند من شما (بازرگان) را به این سمت منصوب می‌دارم و بعد برای مشورت با علمای دین به قم رفتند.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: ما باید تمام ساختارهای نظام را بر اساس آرای مردم تشکیل دهیم و ولایت‌فقیه بر اساس رجوع مردم مرجعیت می‌یابد.

 

مصباحی‌مقدم خاطرنشان کرد: حکومت در عصر امام معصوم (ع) با وجود امام و در غیبت ایشان باید با کسی که صلاحیت‌اش را دارد، اداره شود، همان طوری که خداوند می‌فرماید ما پیامبران را با دلایل آشکار فرستادیم تا به واسطه آنان مردم قیام کنند و قسط را در جامعه بر پا دارند و در نظام جمهوری اسلامی همین اتفاق افتاد و مردم قیام کردند و حکومت مردم‌سالاری دینی را تشکیل دادند.

 

وی افزود: مجلس خبرگان را برای پاسخ‌گویی رهبری تشکیل دادند که این مجلس با تشکیل کمیسیونی بر عملکرد ولایت‌فقیه نظارت دارد و رهبری باید به این مجلس پاسخ‌گو باشد.

 

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: مردم‌سالاری دینی، حکومتی است که باید هم مشروعیت الهی و هم مشروعیت مردمی داشته باشد. شاید واژه مردم‌سالاری سابقه تاریخی نداشته باشد اما بع واقع از سابقه طولانی برخوردار است، به طوری که در زمان پیامبر اکرم (ص) مردم با بیعت کردن، زمینه را برای حکومت کسی فراهم می کردند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: