• یکشنبه ۷ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۱
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 968-1391-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

قدمت سه‌هزار ساله دشنه مفرغی کشف شده در خرم‌دره


رئیس اداره میراث‌فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان خرم‌دره گفت: خنجر کشف شده یکی از آثار ارزشمند مفرغی کشف شده در استان است که متعلق به هزاره اول قبل از میلاد بوده و سه هزار سال قدمت دارد.

 

داوود آبیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به کشف 445 سکه‌های قدیمی در شهرستان خرم‌دره، اظهار کرد: این سکه‌ها همگی در ابعاد نامنظم و دارای کتیبه هستند.

 

وی با بیان اینکه این سکه‌ها به دلیل زنگ‌زدگی قابل خواندن نیست، تصریح کرد: برای تعیین نظر دقیق در مورد زمان دقیق تاریخی این سکه‌ها باید پاکسازی روی آن انجام گیرد اما بر اساس برآوردهای صورت گرفته احتمالاً این سکه‌ها متعلق به دوران سلجوقی هستند.

 

این مسئول با بیان اینکه خنجری یا دشنه مفرغی یکی دیگر از اشیایی بود که در شهرستان کشف شد، اظهار کرد: خنجر کشف شده یکی از آثار ارزشمند مفرغی کشف شده در استان است که متعلق به هزاره اول قبل از میلاد بوده و سه هزار سال قدمت دارد.

 

وی با اشاره به اینکه این اشیا توسط کارهای اطلاعاتی صورت گرفته توسط نیروی انتظامی شهرستان از متخلفان در حین خرید و فروش کشف شد، اظهار کرد: در برهه فعلی چیزی که برای ما اهمیت دارد محل کشف این اشیا برای انجام مطالعات بیشتر است.

 

آبیان با اشاره به اینکه در حال حاضر شهرستان خرم‌دره فاقد موزه برای نگهداری آثار باستانی است، یادآور شد: به علت نبود موزه در شهرستان همه آثار کشف شده به گنجینه میراث فرهنگی استان تحویل  می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: