• دوشنبه ۸ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-1984-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

یک مسئول در وزارت جهادکشاورزی خبر داد:

ارزیابی 1512 مدیر طی یک سال گذشته در کشور


رئیس مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت جهادکشاورزی، از ارزیابی 1512 مدیر پایه، میانی و ارشد طی یک سال گذشته خبر داد.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، ابوالقاسم ورداسبی ظهر امروز در  مراسم راه‌اندازی پردیس استانی کانون ارزیابی و توسعه مدیران سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، با بیان اینکه در برخی از بخش‌های ادارات جهادکشاورزی کمبود نیرو احساس می‌شود و با تدوین سند توسعه منابع انسانی، در حال جذب نیرو برای این بخش‌ها هستیم، اظهار کرد: در پی بهبود هرم مدیریت در ادارات جهادکشاورزی به این نتیجه رسیده‌ایم که انتخاب جایگزین مناسب برای مدیران، سخت است و در اغلب موارد سلیقه‌ای صورت می‌گیرد. همچنین از نظر علمی فقدان بانک اطلاعاتی مدیران باعث می‌شود که شایستگی افراد مشخص نباشد. از این رو مطالعات اساسی و دست یابی به مدل برای احراز شایستگی مدیران از ضروریات به نظر می‌رسید.


این مسئول ادامه داد: شناسایی گروه هدف، تربیت کارشناسان و توانمندسازی مدیران کنونی پایه‌های این مدل هستند و معتقدیم که مدیران باید بر اساس شایستگی‌های عمومی و تخصصی مورد ارزیابی قرار بگیرند.


وی افزود: در کانون ارزیابی و توسعه مدیران، همه مدیران پایه، میانی و ارشد دعوت شده و تحت ارزیابی قرار می‌گیرند. در حال حاضر نیز 6000 پست مدیریتی در سطح کشور فعال هستند که در نهایت باید ارتقا بیابند. در این راستا، افرادی از وزارت جهاد کشاورزی انتخاب شدند تا ارزیابی را بر عهده بگیرند.


ورداسبی با تاکید بر اینکه ارزیاب‌ها باید رازدار باشند و هر فرد توسط چهار نفر ارزیابی می‌شود، خاطرنشان کرد: اگر شایستگی مدیری احراز شود، فرد رتبه بالاتری را کسب می‌کند و در غیر این‌صورت باید دوره‌های توانمندسازی را طی بکند. این در حالی است که 112 مصداق رفتاری مشخص شده است که برای مدیران پایه، میانی و ارشد متفاوت است.


وی با اشاره به اینکه برای هر کدام از مدیران یک کتابچه توانمندسازی تدوین می‌شود و در اختیارشان قرار می‌گیرد، افزود: از ابتدای امسال و بر اساس مصوبه شورای عالی اداری، هر کس در سمت مدیریت فعالیت می‌کند باید گواهی شایستگی مدیریت را کسب کند و پردیس‌های استانی برای همین منظور راه‌اندازی شده است .


رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان نیز در ادامه گفت: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مدیران در همه سیستم‌های اداری، تحول در سیستم است.


حسین جعفری افزود: تحول به صورت عمده باید نرم‌افزاری باشد و تحول سخت‌افزاری چندان راهگشا نیست؛ در واقع وضعیت سخت‌افزار در سیستم اداری کشورهای توسعه یافته تفاوت چندانی با ما ندارد ولی از نظر تحول نرم‌افزاری تفاوت زیادی داریم و دچار رخوت هستیم.


این مسئول تصریح کرد: باید شناخت زیادی از توانمندی‌های نیروی انسانی خود داشته باشیم و در این میان یکی از سخت‌ترین و چالش برانگیزترین اقدامات، انتخاب مدیران شایسته است. متاسفانه ما شناخت مطلوبی از نحوه مدیریت افراد و بانک اطلاعاتی کافی برای این منظور  نداریم.


وی همچنین با بیان اینکه برای انتخاب مدیران به شدت تحت تاثیر دخالت‌های برون‌سازمانی هستیم، یادآور شد: یکی از مشکلات موجود این است که فقط توانمندی‌های فنی مدیران را می‌شناسیم و با ویژگی‌های مدیریت افراد آشنایی نداریم. چنین شرایطی، کار را برای مجموعه مدیریت سازمان و انتخاب مدیران شایسته سخت می‌کند.


جعفری با اشاره به اینکه باید از دخالت‌های سلایق و فشارهای بیرونی فاصله بگیریم، خاطرنشان کرد: خوشبختانه با راه‌اندازی پردیس استانی کانون ارزیابی مدیران، توانمندی افراد تا حد زیادی سنجیده می‌شود و افرادی شایستگی مدیریت را احراز می‌کنند که علاوه بر توانمندی فنی در تصمیم‌گیری‌ها جامع‌نگری داشته باشند.


معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان نیز در ادامه گفت: هدف و رویکرد اصلی پروژه مذکور شایسته گزینی، مدیریت استعدادها، نخبه پروری، تربیت مدیران شایسته و توانمند و پاسخ به الزامات قانونی این حوزه است؛ در واقع این طرح می‌تواند ضمن تربیت مدیران آینده، به ارتقای توانمندی‌های مدیران کنونی نیز منجر شود.


عنایت‌الله معصومی با بیان اینکه اجرای طرح تربیت مدیران آینده در ترویج و استقرار فرهنگ شایسته‌سالاری نقش مهمی خواهد داشت، افزود: این طرح به منظور شناسایی نیازهای آموزشی و سرمایه گذاری هدفمند برای توسعه و توانمندسازی کارشناسان مستعد برای تصدی پست‌های مدیریتی در سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان و دستگاه‌های وابسته به وزارت جهادکشاورزی اجرا می‌شود.


به گزارش ایسنا، ظهر امروز پردیس استانی کانون ارزیابی و توسعه مدیران سازمان جهادکشاورزی استان زنجان راه‌اندازی شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: