• سه شنبه ۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-10914-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

راه مبارزه برای حقانیت همواره برقرار است

تاریخ در دل خود انسان‌هایی را دارد که همواره برای گرفتن حق مبارزه کرده‌اند؛ ولی به‌راستی آیا همه این مبارزاتی که خالق آن انسان‌ها بوده‌اند کدام‌یک در حقیقت آشکار حقانیت قرار داشتند؟ با این‌حال تاریخ عاشورا را به عنوان نبرد بین حق و باطل در دل خود زنده نگه داشته است.

به گزارش ایسنا منطقه زنجان، شهید پرویز (داوود) میرزایی، فرزند محمد‌باقر، در سال ۱۳۳۴ ، در یک خانواده متوسط مذهبی در شهرستان زنجان دیده به جهان گشود. وی کلاس اول تا ششم ابتدائی را در دبستان دارا سپری کرد و مقطع متوسطه را تا کلاس یازدهم در دبیرستان امیرکبیر زنجان مشغول تحصیل بود.

پرویز سال آخر دوران دبیرستان خود را در مدرسه صدرجهان زنجان به پایان رساند و سپس در کنکور شرکت کرد و در رشته علوم تربیتی پذیرفته شد.

یکی از خصوصیات بارز پرویز معاشرت با مستضعفان بود؛ وی به اندازه توان خود به یاری این قشر می‌شتافت و پاداش ناچیزی که از کار دریافت می‌کرد با آنها تقسیم می‌کرد.

پرویز از ده سالگی نماز می‌خواند و روزه می‌گرفت و چون در این سنین روزه مستحب بود، روزه‌اش را به پدرش می‌فروخت و روزی پنجاه ریال از بابت آن دریافت می‌کرد.

وی بعد از وارد شدن به دانشگاه تبریز از سال ۱۳۵۶ فعالیت سیاسی خود را بر علیه رژیم طاغوت پهلوی شروع کرد. او یک‌بار به دلیل شرکت در مراسم اربعین شهدای ۱۹ دی قم که در تبریز برگزار شد، دستگیر و مورد آزار و شکنجه ساواک قرار گرفت.

پرویز بعد از آزادی به زنجان و کنار خانواده بازگشت و چند روزی در اثر شکنجه، بستری شد. پس از بهبودی مجدد به دانشگاه رفت تا به فعالیت خود ادامه دهد.

تا اینکه پرویز و هم‌رزمش محمد غلامی در تاریخ ۱۸ اردیبهشت، سال 57 هنگامی‌که گارد شاهنشاهی به دانشگاه تبریز حمله کرده بودند، مورد اصابت گوله قرار گرفته و به شهادت رسید؛ پیکر پرویز از تبریز به زنجان منتقل و در مزار شهدای پایین این شهر به خاک سپرده شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: