• سه شنبه ۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-11214-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

کسب رتبه نخست دانشگاه علوم پزشکی زنجان در حیطه مدیریت بحران کشور


کارشناس حوادث غیرمترقبه و پدافند غیرعامل مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زنجان اظهار کرد: براساس مستندات سال ۹۴ و گزارش سال 95، دانشگاه علوم پزشکی زنجان در حیطه مدیریت بحران، رتبه نخست کشور را کسب کرده و در بحث پدافند غیرعامل نیز مقام هفتم ملی را از آن خود کرد.

مسعود اسماعیلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به تعریف پدافند، اظهار کرد: هرگونه عملی که با استفاده از وسایل و امکانات موجود به منظور جلوگیری و مقاومت در مقابل پیشروی دشمن و انهدام نیروهای تک‌آوری دشمن انجام می‌شود و یا به عبارتی بهتر، هرگونه عملیاتی که در آن درجه‌ای از پایداری دیده شود، پدافند نامیده می‌شود.

وی ادامه داد: پدافند از دو پخش پدافند عامل و پدافند غیرعامل (مجموعه اقدامات غیرمسلحانه شامل افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب‌پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدها و اقدامات غیرنظامی دشمن) تشکیل می‌شود.

این مسئول در تشریح اقدامات دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه، گفت: دانشگاه علوم پزشکی به فراخور شرایط و دستورالعملی که از وزارت کشور و وزارت بهداشت ابلاغ می‌شود، برنامه‌های آموزشی را در دو سطح کارشناسان و افراد عادی (در حیطه آموزش برای افراد آموزش ندیده و کارشناسان بازآموزی، دوره‌های آموزشی و در سطوح مدیریت بحران به ترتیب اولویت شامل پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازتوانی) اجرا می‌کند.

کارشناس حوادث غیرمترقبه و پدافند غیرعامل مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زنجان افزود: برای علاقمندان جهت فعالیت در زمینه پدافند غیرعامل دو روش پیش‌بینی شده است که می‌توان از طریق سیستم اداری اقدام کرد و یا در طرح سازمان‌دهی مشارکت‌های مردمی که از طریق استانداری و دانشگاه علوم پزشکی انجام می‌شود، شرکت کرد.

این مسئول اظهار کرد: براساس مستندات سال ۹۴ و گزارش سال 95، دانشگاه علوم پزشکی زنجان در حیطه مدیریت بحران، رتبه نخست کشور را کسب کرده و در بحث پدافند غیرعامل نیز مقام هفتم ملی را از آن خود کرد.

اسماعیلی اظهار کرد: باتوجه به حجم تهدیدات و گستره فعالیت دشمن در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، سایبری و ...، طبیعی است کل آحاد جامعه در مقابل این تهدیدات آمادگی کامل داشته باشند، به خصوص دانشجویان در این زمینه وظایف سنگین‌تری دارند و لازم است در شناخت و معرفی عوامل پدافند غیرعامل کوشا و فعال باشند.

وی خاطرنشان کرد: از آنجا که رشد آگاهی عمومی جامعه نقش زیادی در مقابل تهدیدات دشمن ایفا می‌کند، انتظار از قشر دانشجو در بالا بردن آگاهی‌های دیگر اقشار مردم، بیش از سایرین است.

کارشناس حوادث غیرمترقبه و پدافند غیرعامل مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زنجان افزود: درک زمان اهمیت خاص دارد و اگر مردم دیر در مقابل تهدیدات اقدام کنند، میزان صدمات و ضربات گسترش می‌یابد و در این راستا، هر چقدر کوشاتر و آماده‌تر باشیم، مقدار آسیب‌ها کمتر خواهد شد.

اسماعیلی تصریح کرد: با توجه به آسیب‌پذیری‌هایی که در هر کشور وجود دارد، انتظار می‌رود جهت کاهش آسیب‌ها، علم و آگاهی مردم درخصوص پدافند غیرعامل بیش از پیش ارتقا یابد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: