• سه شنبه ۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 968-1485-5
  • خبرنگار : 28002
  • منبع خبر : ----

در جلسه شورای اداری استان زنجان مطرح شد؛

مدیران نظارت بیشتری به پرسنل خود داشته باشند
اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام در گروی تخصیص 3654 میلیارد تومان اعتبار


نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه زنجان تاکید کرد: مدیران استان باید نظارت بیشتری بر عملکرد پرسنل خود داشته باشند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، آیت‌الله علی خاتمی صبح امروز در پنجمین جلسه شورای اداری استان با اشاره به اینکه در آستانه اربعین سید و سالار شهیدان قرار داریم، افزود: یکی از مسائل مهم در ارتباط با عاشورا که همیشه باید مورد‌نظر ما باشد، بحث زمان، مکان و کسانی است که این حادثه را به‌وجود آوردند که باید در این زمینه دقت و تامل ویژه‌ای صورت گیرد.

 

وی با تاکید بر اینکه این تامل و دقت به این خاطر است که به این موضوع واقف باشیم که تاریخ همیشه قابل تکرار بوده و حوادث در گذر زمان تکرار می‌شوند، تصریح کرد: در سال 61 هجری‌قمری حادثه عاشورا واقع شده است که فاصله زمانی این حادثه با رحلت پیامبر گرامی اسلام در حدود 50 سال است و مردم هنوز دستورات دین و پیامبر (ص) را فراموش نکرده و بیش از 90 نفر از صحابه رسول مکرم اسلام نیز در قید حیات هستند.

 

امام جمعه زنجان با یادآوری اینکه همیشه تاریخ را باید با فلسفه تاریخ و علت‌های وقوع آن دید و بررسی کرد، ادامه داد: قطعا تاریخ با وجود اینکه نسل‌های مختلف بشری از بین رفته‌اند، تکرار خواهد شد و آنچه در این وادی بیش از همه باید مورد توجه تک‌تک ما باشد، این است که تلاش کنیم تا به معنویت امام حسین (ع) نزدیک‌تر شده و از معصیت به دور و به خدا مقرب‌تر شویم.

 

آیت‌الله خاتمی همچنین به مدیران دستگاه‌های مختلف استان توصیه کرد: مدیران باید نظارت بیشتری بر عملکرد پرسنل خود داشته باشند؛ چرا که با وجود تلاش‌های شبانه‌روزی اکثر مدیران استان، مردم (ارباب‌رجوع) هر آنچه را که از دستگاه‌ها می‌بینند، به پای مدیران خواهند نوشت.

 

نماینده عالی دولت در استان زنجان نیز در این جلسه به فرا رسیدن اربعین حسینی و برگزاری اجتماع عظیم مسلمانان در این مراسم اشاره و با تاکید بر اینکه صد‌درصد این مراسم باید به صورت مردمی برگزار شود، گفت: مسئولیت زائران در این سفر معنوی تا مرز بر عهده دولت جمهوری اسلامی ایران بوده و در خاک عراق هیچ مسئولیتی بر عهده دولت نیست.

 

اسدالله درویش‌امیری با بیان اینکه باید تلاش کنیم تا زائران اربعین حسینی در خصوص برخی قوانینی که در این سفر حاکم است، کاملا توجیه شوند، افزود: بی‌تردید در این سفر، همه ما تابع ضوابط و مقررات دولت عراق هستیم و هر چه نظم و مقررات در این سفر حاکم باشد، جان زائران نیز بیش از پیش در امنیت کامل خواهد بود.

 

وی با یادآوری اینکه روح عزاداری و مردمی بودن این مراسم نباید تحت تاثیر سایر مسائل قرار گیرد، ادامه داد: این حرکت، حرکتی کاملا معنوی و عاشورایی است، لذا معتقدیم فضایی که بر این اجتماع عظیم حاکم است، باید حفظ شود، لذا همه باید در برگزاری هر چه باشکوه‌تر این مراسم به ستاد برگزاری اربعین کمک کنیم.

 

استاندار زنجان با تاکید بر اهمیت بودجه سال 947 و بهره‌مندی از لایحه بودجه سال 96، اظهار کرد: متاسفانه در این زمینه، خروجی تاثیرگذاری را از مدیران استان ندیده‌ایم و این جلسه به معنای آخرین تاکید استان در خصوص عملکرد مدیران در زمینه اهتمام به جذب منابع ملی است؛ چرا که امروز تلاش مدیران استان می‌تواند در جذب منابع ملی تاثیر به‌سزایی داشته باشد.

 

وی با یادآوری اینکه کمتر از 15 درصد بودجه عمرانی کشور در استان‌ها تصمیم‌گیری و توزیع شده و مابقی در سطح ملی تصمیم‌گیری می‌شود، افزود: این بدان معنی است که برای بهره‌مندی از بودجه 97 نباید چانه‌زنی‌ها را محدود به استان کنیم و باید به‌گونه‌ای عمل کنیم تا بتوانیم از ظرفیت بودجه ملی بیش از پیش استفاده کنیم.

 

درویش‌امیری با اشاره به اینکه لیست بدهی دستگاه‌ها به پیمانکاران حاکی از آن است که این بدهی‌ها مربوط به پروژه‌های ملی است، ادامه داد: به‌عنوان مثال، پروژه دوخطه کردن راه‌آهن زنجان ـ قزوین یکی از پروژه‌های بزرگ و حیاتی در استان است که با رایزنی در این خصوص، موافقت قطعی برای تخصیص 100 میلیارد تومان از طریق منابع ملی اخذ شده و امیدواریم در نیمه دوم امسال نیز بتوانیم همین میزان اعتبار را به این پروژه اختصاص دهیم.

 

وی با تاکید بر اینکه بدون شک با نشستن در استان و ندادن رنج سفر هیچ‌گاه نمی‌توانستیم این میزان اعتبار را برای پروژه مذکور تخصیص دهیم، افزود: هر بند بودجه یک ظرفیت ملی است و امروز رقابت جدی بین استان‌ها برای برخورداری از این ظرفیت وجود دارد، لذا مدیران باید کارشناسان خود را نیز در جریان اهمیت این موضوع قرار دهند تا از این ظرفیت به درستی استفاده شود.

 

استاندار زنجان در ادامه با اشاره به اینکه تا به امروز به میزان 1944 میلیارد تومان بدهی دستگاه‌ها به پیمانکاران را پرداخت کرده‌ایم و 539 میلیارد تومان از این بدهی‌ها نیز باقی مانده است، گفت: برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام 15 دستگاه در استان، نیازمند تخصیص 3654 میلیارد تومان اعتبار هستیم که این میزان اعتبار باید با همت و تلاش و جدیت مدیران استان از محل منابع ملی تامین شود.

 

وی با بیان اینکه دستگاه‌ها باید از ظرفیت بخش خصوصی برای افزایش سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در استان استفاده کرده و در این زمینه باهم رقابت داشته باشند، افزود: متاسفانه برخی مواقع شاهد سرگردانی سرمایه‌گذاران در استان هستیم که این روند سزاوار استان و مردم پایتخت شور و شعور حسینی نیست، لذا سیستم پنجره واحد سرمایه‌گذاری استان، گامی برای رفع این مشکلات بوده و از این پس منتظر تایید دستگاه خاصی نخواهیم بود.

 

نماینده عالی دولت در استان زنجان همچنین از رشد 86 درصدی صادرات استان از مبدا تولید در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد و خاطرنشان کرد: علاوه بر این از محل گمرک زنجان نیز حدود 35 دصد رشد داشتیم که حاکی از عملکرد خوب بخش اقتصادی استان است.

 

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان زنجان نیز در این جلسه با اشاره به راه‌اندازی سیستم پنجره واحد سرمایه‌گذاری در استان، گفت: هدف از راه‌اندازی این سیستم، بهبود مستمر محیط کسب و کار استان از طریق اصلاح فرآیند‌های بین دستگاهی در حوزه سرمایه‌گذاری و نیز توسعه دولت الکترونیک است.

 

ابوالفضل عباسچیان تصریح کرد: فرآینده‌های تعریف شده در سیستم پنجره واحد سرمایه‌گذاری شامل فرآیند تغییر کاربری، فرآیند واگذاری اراضی ملی و فرآیند صدور موافقت اصولی احداث مجتمع خدماتی و رفاهی بین راهی است.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان نیز در ادامه این جلسه، از تشکیل ستاد بودجه کشور و اینکه بودجه 97، محور کار دولت و مجلس است، اظهار کرد: حدود 27 درصد از منابع کشور باید براساس نظام بودجه‌ریزی عملیاتی شود و 10 دستگاه نیز در استان باید این قضیه را پیش ببرند.

 

شهرام طهماسبی با بیان اینکه از این به بعد دستگاه‌ها به جای اینکه بگویند بابت آیتم‌ها بودجه می‌گیرند، باید اظهار کنند که براساس کاری که می‌خواهیم انجام دهیم، بودجه خواهیم گرفت، ادامه داد: مدیران باید به این مهم توجه کنند که منابعی که در اختیار استان قرار خواهد گرفت، نقد نیست، لذا باید زمینه را برای جذب این منابع فراهم کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: