• سه شنبه ۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-2384-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رونمایی از اولین فرش بافته شده با المان‌های زنجان


در حاشیه افتتاح دومین نمایشگاه توانمندی‌های صنایع استان در محل نمایشگاه‌های دائمی کاسپین، اولین فرش بافته شده با المان‌های زنجان رونمایی شد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، عصر امروز در حاشیه افتتاح دومین نمایشگاه توانمندی‌های صنایع استان در محل نمایشگاه‌های دائمی کاسپین، اولین فرش بافته شده با المان‌های زنجان و با هدف برندسازی برای این محصول رونمایی شد.

 

بافت این فرش بیش از یک‌سال به طول انجامیده و بیش از 80 رج دارد و با توجه به طراحی صورت گرفته و نقش و نگارهای بافته شده در این فرش تلاش شده تا بخشی از فرهنگ غنی زنجان به صورت مفهومی در این آن به نمایش گذاشته شود.

 

طرح عمده فرش، نمایش موسیقی آشیقی است و یک بیت شعر از شاعر نامدار استان زنجان، حکیم هیدجی «نه اوزی بیر یرده نه دیلده سوزوی / عشق اوزی عاشق اوزی معشوق اوزی» کل این داستان عرفانی را بیان می‌کند.

 

همچنین در راستای معرفی صنایع‌دستی دو محصول مس و چاروق در این فرش بافته شده و از آثار تاریخی استان نیز گنبد سلطانیه و پل میربها در رج‌های این فرش به چشم می‌خورد.

 

این فرش که در طول یکسال و با حمایت مالی شرکت شهرک‌های صنعتی استان بافته شده، کاری ماندگار برای نشان دادن جایگاه فرش دستباف در زنجان بوده و قرار است در موزه فرش زنجان ثبت و نگه‌داری شود.

 

به گزارش ایسنا، بافنده‌های زنجان در ایران جزو بهترین بافنده‌های فرش هستند ولی با توجه به نبود برند برای فرش زنجان، فرش‌های بافته شده در استان به‌ویژه فرش ابریشمی حاصل دست هنرمندان زنجانی به نام استان‌های دیگر به بازار عرضه می‌شود و برندسازی برای این هنر دستی گام مهمی در حمایت از فعالان این عرصه خواهد بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: