• شنبه ۱۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۳
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 968-15714-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

استاندار زنجان تاکید کرد:

آمریکا مسبب اصلی همه حوادث 13 آبان در تاریخ ایران


استاندار زنجان گفت: آمریکا دلیل اصلی همه حوادث اتفاق افتاده در 13 آبان‌ماه در تاریخ ایران است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اسدالله درویش‌امیری صبح امروز در آیین نواختن زنگ استکبارستیزی، اظهار کرد: امروز با زنگ استکبارستیزی صدای مبارزه با استکبار توسط دانش‌آموزان در کشور به صدا درمی‌آید و باید توجه داشت که امروز متعلق به دانش‌آموزان است و امروز ملت ایران برای مبارزه با هر فرد و دولت و حکومتی که خوی استکبارستیزی دارد، مبارزه خواهند کرد.

 

این مسئول ادامه داد: ملت ایران در تاریخ معاصر در 13 آبان‌ماه شاهد حوادث گوناگونی بودند که دولت آمریکا دست‌اندرکار در هر سه واقعه بود و ملت آمریکا در آن بی‌تاثیر بودند و این روز در تقویم ایران به نام روز جهانی استکبارستیزی به دلیل اتفاقات رخ داده در 13 آبان‌ماه سال 43، 57 و 58 عنوان شده است.

 

وی با اشاره به واقعه تاریخی 13 آبان‌ماه سال 43، افزود: در پی اعتراض امام خمینی (ره) در آبان‌ماه سال 43 به تصویب قانون کاپیتولاسیون، امام خمینی (ره) در 13 آبان‌ماه دستگیر و شبانه به ترکیه و پس از آن به عراق تبعید شدند که این تبعید آغاز هجرتی 14 ساله برای امام خمینی (ره) و آغاز نهضت استقلال‌خواهانه ایرانیان بود.

 

درویش‌امیری با اشاره به حوادث 13 آبان‌ماه سال 57، خاطرنشان کرد: یکی از مراکز مهمی که راهپیمایی‌ها و حرکت‌های انقلابی را تشکیل می‌داد، دانشجویان و دانشگاهیان بودند و دانشگاه‌ها مرکز مهمی برای مبارزه با تعدی و تجاوز به حقوق مردم بود و دانشگاه‌ها استقلال‌خواهی و استقلال‌طلبی را در میان مردم رواج می‌دادند و در اعتراضی که در 13 آبان توسط دانشجویان به رژیم پهلوی انجام می‌شد و ملحق شدن دانش‌آموزان به دانشجویان دانشگاه تهران و حمله دولت و حکومت وقت به آنان، متاسفانه 56 نفر از دانش‌آموزان و دانشجویان حاضر در اعتراض در محل دانشگاه تهران به شهادت رسیدند و این دانش‌آموزان توانستند مسیر زندگی خود را بر اساس استقلال‌خواهی انتخاب کنند.

 

نماینده عالی دولت در استان زنجان، یادآور شد: یک سال پس از گذشت شهادت دانش‌آموزان در دانشگاه تهران، پس از پیروزی انقلاب اسلامی 13 آبان‌ماه از جانب امام خمینی (ره) به‌عنوان روز دانش‌آموز انتخاب شد تا مسیری که این دانش‌آموزان برای خود انتخاب کرده بودند همواره به عنوان الگویی در طول تاریخ برای دانش‌آموزان نسل‌های آینده، باقی بماند.

 

استاندار زنجان تصریح کرد: پس از پیروزی انقلاب، سفارت آمریکا به محلی برای جاسوسی، حمایت ضد انقلابیون، تخریب انقلاب و عناصر آن تبدیل شده بود و این در حالی بود که مردم ایران به دنبال استرداد شاه مخلوع بودند و نیز استرداد اموال بلوکه شده ایرانیان توسط دولت آمریکا، از دیگر درخواست‌های آنان بود و متاسفانه پس از گذشت قریب به 40 سال هنوز اموال ایران مستردد نشده است، پس از محرز شدن جاسوسی سفارت آمریکا لانه جاسوسی به تسخیر دانشجویان درآمد چرا که آن سفارتخانه محلی برای جاسوسی تبدیل شده بود و محلی برای تعامل بر اساس قوانین بین‌الملل برای دو کشور نبود.

 

وی اظهار کرد: دولت‌های آمریکا به دنبال آن بودند که انقلاب نوپای ایران که حرکت نوظهوری بود و قدرت‌های جهانی که جهان را به دو بخش بلوک شرق با رهبری اتحاد جماهیر شوروی و بلوک غرب با سردمداری آمریکا بود را تهدید می‌کرد و سبب می‌شد که مردم جهان آگاه شوند.

 

درویش‌امیری ادامه داد: مراسم 13 آبان‌ماه امسال اهمیت بیشتری را نسبت به سال‌های قبل دارد و دلیل حساسیت در این است که در رأس دولت آمریکا یک رئیس‌جمهور بی‌خرد و نامتعادل قرار دارد که هیچ‌گونه پایبندی به روابط و قوانین و مقررات بین‌المللی ندارد و همه کشورهای عضو 1+5 هم نسبت به یاوه‌گویی‌های وی، معترض هستند.

 

وی با اشاره به اینکه امسال در 13 آبان اعلام می‌کنیم که به قوانین بین‌‌المللی پایبند هستیم و از حقوق مسلم خود کوتاه نمی‌آییم و تا روزی که رئیس‌جمهور تاجر آمریکا تخطی نکند به برجام پایبند خواهیم بود، یادآور شد: مبارزه با استکبار جهانی فرهنگ استقلال‌طلبی را در بین ملت‌های دنیا گسترش داده و این فرهنگ راه مقابله با آمریکا را به ملت‏‌های منطقه آموخت است.

 

در ادامه این جلسه، مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: نام‌گذاری ۱۳ آبان‌ماه برای یادآوری نقش تاریخی دانش‌آموزان در جامعه قبل و بعد از انقلاب اسلامی است.

 

مرتضی تمجیدی ادامه داد: امروز نباید به برگزاری راهپیمایی سپری شود و تنها راهپیمایی را پاسداشت این روز دانست، بلکه باید دانست که دانش‌آموزان ولی‌نعمتان در جامعه هستند.

 

وی افزود: باید حقوق دانش‌آموزان به رسمیت شناخته شود و آنان را در اداره مدرسه مشارکت داد؛ چرا که دانش‌آموزان نیازمند محیطی شاد و علمی برای یادگیری هستند و امیدواریم که آموزش و پرورش بتواند آینده‌سازان خوبی را برای جامعه تربیت کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: