• شنبه ۲۰ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-2286-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

یک پژوهشگر زنجانی خبر داد:

ثبت هشتصد و پنجاهمین سال درگذشت سهروردی در فهرست بزرگداشت مشاهیر یونسکو


یک محقق و پژوهشگر زنجانی اظهار کرد: هشتصد و پنجاهمین سال در گذشت سهروردی در فهرست بزرگداشت مشاهیر یونسکو به ثبت رسید.

 

عیسی قاسم‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اعلام اینکه هشتصد و پنجاهمین سال در گذشت سهروردی در فهرست بزرگداشت مشاهیر یونسکو به ثبت رسید، گفت: بنابراین در دو سال آینده در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی تلاش برای تولید محتوا انتشار آثار و برگزاری کنفرانس‌ها و جشنواره‌ها در جهت شناسایی بیش از پیش این ابر مرد حوزه فلسفه و عرفان صورت خواهد گرفت.

 

وی با اشاره به اینکه با توجه به اینکه این موفقیت با تلاش‌های دکتر سعد الله نصیری قیداری دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران به دست آمده است، گفت: در نهایت گزارشات این برنامه دو ساله، توسط ایشان به سازمان یونسکو ارسال شده و این امر باعث تثبیت و تعنیق بنیان‌های ایرانی و اسلامی عرفان و فلسفه در نمونه جهانی خواهد شد.

 

قاسم‌پور ادامه داد: باید ظرفیت‌های فرهنگی کشورمان را بشناسیم و در معرفی آن‌ها از هیچ فرصتی دریغ نکنیم؛ چراکه برخی از مستشرقین در شناساندن مفاخر کشورمان در جهان موفق‌تر عمل کرده‌اند و یا برخی از کشورها در ثبت آثار فرهنگی ما به نام خود سو استفاده‌هایی داشته‌اند.

 

این محقق زنجان‌شناسی افزود: ضعف ما در شناساندن مفاخر کشورمان و نیز زرنگی غربی‌ها برای استفاده از فرصت‌هایی که در اختیار دارند، موجبات این امر مهم را فراهم آورده است. همچنین برخی از اقدامات اشتباهی که در این زمینه انجام داده‌ایم نظیر حذف کردن روز ملی سهروردی مصادف با 8 مردادماه از تقویم ملی بوده است و متعاقبا در شورای فرهنگی استان تصمیم‌گیری شده است که با ارسال نامه‌ای به شورای فرهنگ عمومی کشور این روز دوباره به تقویم کشور ما بازگردد.

 

این پژوهشگر افزود: در سال‌های اخیر حرکات مثبتی از سوی یونسکو از جمله ثبت بزرگداشت شاعران بزرگ مشرق زمین نسیمی و فضولی بغدادی مشاهده می‌شود که امید است این توجهات از سوی یونسکو ادامه پیدا کند و ما نیز ظرفیت‌های خود را به خوبی بشناسیم.

 

وی در خصوص سهروردی افزود: سهروردی یکی از مفاخر جهان اسلامی است که با اینکه در جوانی شهید شده است تاثیرات عمیقی در حوزه فلسفه اسلامی از خود به جای گذاشته است و اگر عمر بیشتری می‌داشت با تولید آثار دیگری انقلابی در حوزه اندیشه اسلامی ایجاد می‌کرد.

 

این پژوهشگر با اشاره به اینکه تیزبینی سهروردی و آسیب‌شناسی او از جریان فلسفه اسلامی باعث آینده‌نگری او شده است،گفت: فلسفه اشراق یک مکتب فسلفی عرفانی است که آن را می‌توان ترکیبی از حکمت خسروانی فلسفه یونانی و عرفان اسلامی دانست.

 

وی گفت: سهروردی مسیری را پایه گذاری کرد که بعدها ملاصدرا در این وادی قدم گذاشت و مبدع حکمت متعالیه در عرفان و فلسفه ایرانی شد.

 

این پژوهشگر افزود: سهروردی یک نظریه‌پرداز بزرگ است و ضمن داشتن مریدان زیاد، مخالفان بزرگی هم دارد و آثار بی‌نظیری نیز در ادبیات فارسی دارد و چهره شاخصی در ادبیات فارسی است. سفیر سیمرغ، آواز پر جبرئیل از کتب فارسی است که از این فیلسوف نامی به جای مانده است.

 

قاسم‌پور افزود: وجود یک بنیاد زنجان‌شناسی در استان به شدت احساس می‌شود و به نظر می‌رسد باید یک بنیاد در جهت شناسایی مشاهیر بزرگ و نامی استان و شناساندن آن به مردم و همشهریان آماده فعالیت باشد؛ چرا که استان زنجان با داشتن چهره‌های بی‌بدیلی نظیر امام زنجانی و شاعران بزرگی مثل مولانا همتی انگورانی و چهره‌های علمی دکترخ مسوی از اساتید بزرگ فیزیک در ایران و تاج ماه آفاق‌الدوله از زنان روشنفکران دوره قاجار و صدها مفاخر دیگر نیازمند این بنیاد است‌.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: