• دوشنبه ۱۵ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-2386-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

رییس مرکز مشاوره دانشگاه زنجان:

افسردگی فصلی در دانشجویان دختر بیشتر مشاهده می‌شود


رئیس مرکز مشاوره دانشگاه زنجان اظهار کرد: افسردگی فصلی در دانشجویان دختر بیشتر مشاهده می‌شود.

 

ابوذر چراغی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه افسردگی در قشر دانشجویان بیشتر در زمان امتحانات بروز پیدا می‌کند، گفت: استرس ناشی از امتحانات موجب می‌شود تا گاهی اوقات برخی از دانشجویان دچار افسردگی شوند و معمولا در زمان سردی هوا که نور خورشید نیز کمتر است افراد دچار افسردگی فصلی می‌شوند.

 

وی ادامه داد: در اواخر پاییز و اوایل زمستان به دلیل اینکه نور طبیعی خورشید کمتر به دانشجویان می‌رسد و فرد در حدود 15 الی 16 ساعت در روز نور مصنوعی دریافت می‌کند موجبات افسردگی در این قشر می‌شود.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: دانشجویان به دلیل اینکه در آغاز سال تحصیلی برنامه مدونی در خصوص مطالعه دروس خود ندارند و مطالعات خود را مدیریت نمی‌کنند در ایام امتحانات که معمولا با فصول سرد سال تلاقی می‌کنند دچار افسردگی می‌شوند. همچنین وقتی انتظاری که از خود دارند را جواب نمی‌دهند و از امتحانات نتیجه نمی‌گیرند این افسردگی در این قشر افزایش می‌یابد.

 

وی با اشاره به اینکه افسردگی فصلی در دانشجویان دختر بیشتر از دانشجویان پسر رخ می‌دهد، گفت: بانوان به لحاظ شرایط فیزیولوژیکی خاصی که دارند در معرض افسردگی شدیدتر هستند و فاکتورهایی نظیر سرما و کمبود روشنایی وامتحانات می‌تواند این افسردگی را افزایش دهد. اما در صورتی که از ابتدای سال زمان خود را مدیریت کنند و در همان روز دروس ارائه شده را مرور و یا دوره کنند دچار مشکل نخواهند شد.

 

چراغی افزود: افسردگی فصلی دارای علایمی نظیر بی‌حالی، خستگی، بی‌اشتهایی است و همین امر موجب می‌شود که برنامه خوابی فرد دچار اختلال شود و اختلال در خواب نیز موجب تشدید افسردگی می‌شود.

 

وی در مورد راه‌های جلوگیری این افسردگی در قشر دانشجو گفت: مدیریت زمان، تنظیم خواب و افزایش روحیه می‌توان از بروز افسردگی فصلی در دانشجویان جلوگیری کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: