• دوشنبه ۱۵ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-4184-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

فرماندار شهرستان زنجان:

برخی اقدامات در صنعت فرش دستباف، بازدارنده است


فرماندار شهرستان زنجان گفت: متاسفانه برخی اقدامات در صنعت فرش به‌جای اینکه در جهت پیشرفت و ترقی باشد، بازدارنده است که لازم است به این موارد توجه شود.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، رسول بیات ظهر امروز در در مراسم تجلیل از فعالان فرش دستباف زنجان، اظهار کرد: فرش‌بافی یکی از هنر‌های سنتی کشورمان محسوب می‌شود، این هنر زمانی که در کنار صنعت قرار گیرد از اهمیت زیادی در بخش سودآوری و تجاری برخوردار خواهد بود.

 

وی افزود: صنعت فرش اهمیت ویژه‌ای در تقویت اقتصاد ملی داشته و در این میان فرش زنجان اعتبار و ارزش خاصی در کشور دارد.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: صنعت فرش با مشکلاتی مواجه است که می‌توان به نداشتن خدمات پس از فروش، تحریم‌های داخلی که شامل مالیات و‌ بیمه می‌شود، نبود تبلیغات، ثبت نکردن به‌موقع طرح‌های فرش ایرانی، کم بودن محتمع‌های کارگاهی فرش، بهره نبردن از فرصت فضای مجازی جهت تبلیغات و فروش فرش و غیره اشاره کرد.

 

بیات یادآور شد: نباید از نظر دور داشت که برخی اقدمات بازدارنده است، اگر خواهان صنعتی مستمر و پایدار در صنعت فرش هستیم باید بدان توجه داشته و مشکلات آن را حل کنیم.

 

در ادامه این مراسم، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان نیز اظهار کرد: هنر امروز در کنار صنعت فرش قرار دارد که اگر خواهان رسیدن به جایگاه اصلی در این صنعت هستیم نباید از آن غفلت کنیم.

 

ناصر فغفوری افزود: از سال ۹۳ طی همکاری با سازمان تامین‌اجتماعی، جامعه و جمعیت آماری فرش استان را شناسایی کردیم، در آن زمان بیش از ۲۲ هزار بیمه اجباری داشتیم که با پایش فرش‌بافان اصلی بیمه شده شناسایی شدند و آمار فرش‌بافان بیمه‌شده به ۱۱ هزار نفر رسید.

 

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر همه دارهای قالی استان شناسنامه‌دار هستند تا به راحتی مراحل شناسایی جمعیت بافنده فرش مشخص شود.

 

در ادامه این مراسم، معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان اظهار کرد: خوشه‌های صنعتی استان از سال ۹۰ از طریق نقش‌های فراگیر کشوری شناسایی شد که در این ارتباط شش خوشه شناسایی شده که به ترتیب اولویت در حال توسعه خوشه‌ها هستیم که شامل روی، فرش، کفش، چاقو، مس و صنایع لبنیاتی می‌‌شود.

 

ایرج احمدی افزود: در سال ۹۱ مطالعات امکان‌سنجی خوشه فرش انجام گرفت و در سال ۹۳ عامل توسعه طی یک مناقصه‌ای مسئول این خوشه انتخاب شد و طی ۳۶ ماه ۷۰ برنامه اجرایی کردند که برای این ۷۰ برنامه اعتبار بالغ ۵۰۰ میلیون تومان از اعتبارات داخلی شرکت شهرک‌های صنعتی و از اعتبارات ملی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران هزینه شده است.

 

کریم میرزایی، طراح نقشه فرش نیز در ادامه این مراسم اظهار کرد: در استان زنجان طراحی نقشه فرش کار سختی است، فرش امروز نیاز به تدبیر بسیار بزرگی دارد. در تبریز طراحان قدری حضور دارند که در این عرصه لازم است برندینگ فرش‌مان را مجدد احیا کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: