• جمعه ۱۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-4784-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

فرش زنجان در مسیر جهانی شدن


مدیرعامل خوشه فرش زنجان گفت: فرش زنجان یکی از میراث‌های مهم در تاریخ و فرهنگ کشور محسوب می‌شود و مسیر را برای جهانی شدن طی می‌کنند.


فرزانه حاج علی‌اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: بحث توسعه خوشه یک موضوع جهانی است که با استراتژی‌های سازمان یوندیو تعریف شده است. اولین کشور ایتالیا و سپس هند بود که جزو موفق‌ترین کشورها در بحث خوشه به شمار می‌آیند.


وی افزود: موضوع توسعه خوشه‌ای یک فرآیند رو به جلو است، که هر کشور و منطقه‌ای که از تعداد بنگاه‌های فعال در یک صنعت زیاد و از دغدغه‌های مشترک برخوردار باشند، عملا توسعه خوشه از آن نقطه شروع می‌شود.


حاجی‌اکبری تصریح کرد: در ایران نیز بحث توسعه خوشه در زمینه‌های مختلف شروع شده است. هر استانی که یک مزیت رقابتی در صنعت خود دارد از قابلیت خوشه شدن برخوردار است، به طور مثال، می‌توان به خوشه سنگ در استان اصفهان، در استان یزد خوشه رومبلی و کنجد، در استان قم فرش ابریشم و کفش اشاره کرد.


این مسئول یادآور شد: استان زنجان از قابلیت‌ها و پتانسیل‌های بالایی در زمینه خوشه شدن برخوردار است و طی مطالعات شناختی که از سوی شرکت شهرک‌های صنعتی انجام شد، چندین خوشه در استان شناسایی شدند که شامل روی، فرش، ملیله، چاقو، زیتون و لبنیات می‌شود.


حاجی‌اکبری افزود: سه سال از فعالیت خوشه فرش در استان سپری می‌شود و در این مدت اتفاقات زیادی رخ داد است که مهم‌ترین این اتفاقات اعتمادسازی فعالان صنعت فرشبافی به خوشه بوده است که از اهمیت بالایی برخوردار است.


وی خاطرنشان کرد: آذرماه سال‌جاری شاهد راه‌اندازی اولین پاویون خوشه‌های فرش در چین خواهیم بود، در حال حاضر 14 استان در حال اجرای خوشه فرش هستند، این 14 استان فعال فرش‌های خود را در قالب پاویون در معرض نمایش و فروش قرار خواهند داد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: