• چهارشنبه ۱۷ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 968-4691-5
  • خبرنگار : 28012
  • منبع خبر : ----

سهم 20 درصدی حوادث جاده‌ای از درآمد ناخالص ملی کشور


معاون امداد و نجات هلال‌احمر استان زنجان با اشاره به اینکه حدود 20 درصد درآمد ناخالص ملی کشور صرف حوادث جاده‌ای می‌شود، تاکید کرد: از 100 درصد علت بروز 70 درصد تصادفات عامل انسانی و 30 درصد نیز عامل جاده‌ای و خودرو است.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، غفور آقاجانلو در کارگاه آموزشی آشنایی با مخاطرات طبیعی و غیرطبیعی ویژه دهیاران و اعضای شورای اسلامی شهرستان خرم‌دره با بیان اینکه در بحث امدادرسانی هیچ ارگانی وجود ندارد که در زمان صفر در محل حادثه حضور داشته باشد، اظهار کرد: در تمام دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که بهترین نیروهای امدادرسان در حوادث و سوانح، مردم هستند.


وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف اجرای طرح خادم افزایش آگاهی مردم در مقابله با حوادث و سوانح است، اظهار کرد: این طرح در قالب هر خانواده یک امدادگر در استان نیز کلید خورده است که با اجرای مطلوب آن شاهد افزایش آمادگی جامعه در مقابل حوادث توسط مردم خواهیم بود.


این مسئول با اشاره به اینکه شهرستان خرم‌دره دارای 16 روستای دارای سکنه است که 9 روستای آن بالای 250 خانوار دارند، یادآور شد: درصد بیشتری از مردم خرم‌دره در مناطق شهری ساکن هستند و این شهرستان در مقایسه با برخی دیگر از شهرستان‌های استان از پراکندگی روستایی که باعث بروز مشکلات در هنگام حوادث برای امداد رسانان می‌شود برخوردار است.


وی از دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها به عنوان بازوان اجرایی هلال‌احمر در هنگام حوادث و سوانح یاد کرد و افزود: دهیاران و شوراها در مواقع اضطراری باید با کمک اهالی روستا به ویژه جوانان تا رسیدن نیروهای امداد اوضاع را کنترل کرد و اقدامات لازم را انجام دهند.


این مسئول با اشاره به اینکه حدود 20 درصد درآمد ناخالص ملی کشور صرف حوادث جاده‌ای می‌شود، تاکید کرد: از 100 درصد علت بروز، 70 درصد تصادفات عامل انسانی و 30 درصد نیز عامل جاده‌ای و خودرو است.


آقاجانلو با تاکید بر اینکه مدیریت بحران باید بر اساس داشته‌ها صورت بگیرد، یادآور شد: در مدیریت بحران باید شیوه‌ای به کار گرفته شود که در کمترین زمان با حداقل هزینه بهترین پاسخ را ارئه کند و در همه سوانح چه کوچک و چه بزرگ قابل اجرا باشد و تضادی با ساختارهای فعلی مدیریتی نداشته باشد.


وی با اشاره به اینکه قبل از بحران و در مرحله پیشگیری باید تهدیدهای یک روستا شناسایی شود، اظهار کرد: افراد جوان علاقمند به امداد و نجات در مناطق روستایی باید شناسایی و ساماندهی شوند تا بتوانند هنگام حوادث تقش موثری ایفا کنند.


در ادامه این جلسه نیز سرپرست بخشداری مرکزی خرم‌دره با تاکید بر اینکه باید بحث مخاطرات و امداد و نجات به ویژه در مناطق روستایی جدی گرفته شود، عنوان کرد: استان زنجان بر روی گسل واقع شده است. همچنین به علت کوهستانی بودن همواره در فصل زمستان با خطر برف و کولاک مواجه است لذا باید آمادگی لازم در راستای مقابله با حوادث احتمالی وجود داشته باشد.


شاهپوررضا کاظمی وظیفه دهیاران و شوراهای اسلامی را در مناطق روستایی حساس و مهم عنوان کرد و گفت: وقتی مردم روستا به فردی به عنوان شورا و دهیار اعتماد می‌کنند همه اهالی وی را فردی متخصص و باتجربه می‌شناسند و در مواقع بحرانی نیز از وی به عنوان فرد متخصص انتظاراتی دارند لذا دهیاران و شوراها باید با کسب تجربیات لازم در حوزه امداد و نجات نیز آمادگی مدیریت بحران را در موقع اضطراری داشته باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: