• چهارشنبه ۱۷ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-5084-5
  • خبرنگار : 28018
  • منبع خبر : ----

استاندار زنجان:

سهم زنجان از صادرات کشور به 1.26 درصد افزایش یافت


استاندار زنجان گفت: سهم زنجان از صادرات کشور به 1/26 درصد افزایش یافت.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری زنجان، اسدالله درویش‌امیری در نشستی با مجمع نمایندگان ادوار استان، با ارائه گزارشی از دستاوردهای استان زنجان در حوزه اقتصادی طی ماه‌های اخیر، میزان صادرات و واردات را یکی از شاخص‌های توسعه استان عنوان کرد و گفت: طی هفت ماهه نخست امسال، 173 میلیون دلار صادرات از استان زنجان به سایر کشورها صورت گرفته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 90 درصد به لحاظ ارزش و 39 درصد به لحاظ وزنی رشد داشته است.

 

وی با بیان اینکه سهم استان زنجان از واردات کشور 7 دهم درصد است، اظهار کرد: امسال برای نخستین بار، سهم صادرات استان از یک درصد فراتر رفت و و از 86 صدم درصد در سال گذشته به 1.26 درصد در سال‌جاری رسید.

 

این مسئول با بیان اینکه 731 میلیارد تومان درآمد پیش‌بینی شده استان در سال‌جاری است که در شش ماهه نخست، 359 میلیارد تومان از آن محقق شده است، افزود: در شش ماهه نخست پارسال 322 میلیارد تومان از درآمد پیش‌بینی شده محقق شده بود که امسال در مقایسه با مدت مشابه، 11.5 درصد رشد را در وصولی درآمدهای استان زنجان شاهد هستیم.

 

نماینده عالی دولت در استان زنجان ادامه داد: 775 میلیارد تومان نیز برای سال آینده پیش‌بینی شده که با 9 درصد افزایش، در لایحه بودجه مصوب شود.

 

استاندار زنجان با اشاره به اینکه میزان واردات استان در هفت ماهه نخست امسال معادل 187 میلیارد تومان است، خاطرنشان کرد: استان زنجان واردات کالاهای مصرفی نداشته است و کل واردات استان برای مواد اولیه و ورود ماشین‌آلات جهت راه‌اندازی واحدهای صنعتی جدید در استان بوده که به رونق کسب و کار و افزایش اشتغال می‌انجامد.

 

وی همچنین میزان درآمد گمرک استان در نیمه نخست امسال را 77 میلیارد تومان عنوان کرد و یادآور شد: این میزان نسبت به درآمد 61 میلیارد تومانی گمرک در نیمه اول سال گذشته، رشد 26 درصدی داشته است.

 

درویش‌امیری، استفاده از منابع داخلی کشور با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی، جذب سرمایه‌گذار خارجی و ارائه تسهیلات بانکی را سه منبع مهم در کشور و استان برای تامین اعتبار مالی پروژه‌ها برشمرد و گفت: دولت در سال گذشته، نزدیک به 1260 میلیارد تومان تسهیلات از محل منابع بانکی به 600 واحد در حوزه های صنعت، معدن، کشاورزی و خدمات در استان زنجان پرداخت کرده است.

 

نماینده عالی دولت در استان زنجان، ادامه داد: امسال نیز طی شش ماهه نخست سال، 780 واحد تولیدی از 325 میلیارد تومان تسهیلات منابع بانکی به منظور سرمایه‌گذاری یا سرمایه در گردش در استان بهره‌مند شده‌اند.

 

استاندار زنجان ضمن انتقاد از تاخیر در ابلاغ دستورالعمل های ارائه تسهیلات طرح رونق تولید، اظهار کرد: تاکنون 72 پرونده متقاضیان استفاده از تسهیلات طرح رونق در سامانه بهین‌یاب به ثبت رسیده و تسهیلاتی معادل 317 میلیارد تومان پرداخت شده و 35 فقره دیگر نیز به ارزش 30 میلیارد تومان در مرحله عقد قرارداد قرار دارد.

 

وی از کسب رتبه دوم کشور توسط کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان زنجان طی شش ماهه اول امسال خبر داد و افزود: استان زنجان یکی از پنج استان برتر کشور در زمینه جذب سرمایه‌گذار خارجی بوده، در سال گذشته نیز در شاخص حجم سرمایه‌گذاری حوزه صنعت و معدن، رتبه چهارم کشور و طی یکسال گذشته در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی رتبه دهم کشور را کسب کرده است.

 

درویش‌امیری با بیان اینکه 10 هزار میلیارد تومان پروانه موافقت اصولی برای متقاضیان طرح‌های تولیدی و صنعتی در زنجان صادر شده است، خاطرنشان کرد: با اجرا و بهره‌برداری از این پروژه‌ها، گام‌های موثری در زمینه رونق اشتغال و ارتقای سطح اقتصادی استان برداشته خواهد شد.

 

طی مراحل پایانی اجرای پروژه پتروشیمی زنجان و راه‌اندازی فاز دوم کارخانه پارس‌حیات، نمونه‌ای از پیگیری و اجرای طرح‌های مهم اقتصادی در زنجان به‌شمار می‌رود که استاندار زنجان در گزارش خود به آن‌ها اشاره کرد.

 

استاندار زنجان در ادامه به پرداخت 2168 میلیارد تومان یارانه نقدی طی چهار سال دولت یازدهم در استان زنجان اشاره کرد و گفت: این در حالی است که در این چهار سال کمتر از 400 میلیارد تومان بودجه عمرانی به استان زنجان تخصیص یافته است.

 

وی به اعتبار جهت تکمیل و راه‌اندازی طرح و پروژه مهم و اساسی در استان زنجان اشاره و تاکید کرد: پروژه‌های عمرانی 15 دستگاه مهم و زیربنایی که در ردیف اعتباری بودجه عمرانی ملی در استان قرار گرفته‌اند، برای تکمیل به 3654 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارند و ضروری است پیگیری‌های لازم جهت رفع بدهی‌ها و تامین اعتبارات باقی‌مانده آن صورت گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: