• شنبه ۲۰ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-3386-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

برگزاری سلسله نشست‌های مولاناپژوهی در دانشگاه زنجان


سلسله نشست‌های مولاناپژوهی به همت انجمن ادبیات دانشگاه زنجان برگزار می‌شود.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، سلسله نشست‌های مولاناپژوهی با موضوع خودآگاهی از دیدگاه مولوی به همت انجمن ادبیات دانشگاه زنجان برگزار می‌شود.

 

این سلسله نشست‌ها که با رویکرد مولاناشناسی و مولاناپژوهی برگزار می‌شود، هر هفته روزهای یکشنبه در ساعت 12 در سالن روزبه دانشکده انسانی دانشگاه زنجان برگزار می‌شود.

 

مولوی، از منتقدین نظریه حد وسط در اخلاق است که یکی از نظریات بسیار رایج در بین دانشمندان اسلامی است. اشکالی که وی به این ایده وارد می‌کرد این بود که در بسیاری از موارد اول و آخر یک موضوع مشخص نیست که بتوان وسطش را معین کرد و نیز اینکه بسیاری از اصول اخلاقی نسبت به افراد متغیر است.

 

مولوی قایل به مراتب در معرفت و شناخت است و شناخت شهودی را معتبرترین شناخت می‌داند. وی شناخت عقلی و سپس حسی را در مراتب بعدی می‌داند و آن‌ها را برای کسانی که دسترسی به شناخت مراتب بالاتر را ندارند معتبر و مجاز می‌داند. از دید وی شناخت استدلالی مانند عصایی است در دست کور که نا مطمئن است ولی شخصی که چاره‌ای جز آن ندارد باید از همان استفاده کند. اما توصیه وی به اهل استدلال این است که اگر استدلال آنها با شهود اهل دل مخالف بود باید شناخت شهودی را بپذیرند.

 

مولوی نزاع بین معتقدین به جبر و معتقدین به اختیار را ناشی از حکم الهی می‌داند و خود را متعلق به هیچ‌کدام از دو گروه نمی‌داند. از دید مولوی نزاع بین جبریون و اختیاریون تنها وسیله‌ای است که هر دو طرف نیکی‌ها و بدی‌هایشان ظاهر شود.

 

علاقه‌مندان به این سلسه نشست‌ها می‌توانند روزهای یکشنبه در این سلسله نشست‌ها شرکت کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: