• یکشنبه ۲۱ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-23414-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان:

غفلت در احقاق حقوق کودک، زمینه را برای بروز ناهنجاری فراهم می‌کند


مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان گفت: غفلت و کوتاهی در احقاق حقوق کودک باعث می‌شود که در کوتاه‌ترین زمان، شاهد گرفتار شدن آن‌ها در انواع ناهنجاری‌ها باشیم.

 

ماهرخ بلوری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، با تاکید بر این‌که كميته حقوق کودک بين دستگاه‌ها و نهادهای دولتی، همچنین سازمان‌های مردمی و محلی، شبكه ارتباطی سازنده ایجاد می‌کند، اظهار کرد: 30 درصد از جمعیت استان را افراد زیر 18 سال تشکیل می‌دهند و در چنین شرایطی باید مسئولان و متولیان را بیش از پیش نسبت به مسئله حقوق کودکان حساس کرد. این در حالی است که اجرای اقدامات مثبت در راستای برقراری عدالت و سلامت، همچنین ارتقای کیفیت آموزش و بهبود شرایط اجتماعی و فرهنگی کودکان، به اطلاع از ظرفيت‌ها، برنامه‌ها و گستره فعاليت‌های صورت گرفته نیاز مبرم دارد.

 

این مسئول ادامه داد: سند ملی حقوق کودک در اسفندماه سال 94 و با تکیه بر ارزش‌ها و قواعد بنیادین قانونی و عرفی کشور تدوین شد و تلاش می‌شود که در مراحل اجرایی، با فرهنگ و شرایط هر استان منطبق باشد و به عبارتی بومی‌سازی شود. ماده ۴۵ قانون حمایت از خانواده نیز روی رعایت منافع عالی کودکان در هر تصمیم تاکید دارد و بر اساس آن، دستگاه‌های مسئول در تصمیم‌سازی‌های مختلف، باید سهم ۳۰ درصدی جمعیت کودکان را لحاظ کنند.

 

بلوری تصريح كرد: کودکان سرمایه‌های کشور، مدیران آینده و قشر تاثيرگذار در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، هنری و سیاسی به‌شمار می‌آیند. به همین خاطر پیشگیری از آسیب‌ها و آموزش‌های هدفمند برای کودکان ضروری به نظر می‌رسد. در این میان سازمان‌های مردم‌نهاد مسئولیت‌های زیادی بر عهده دارند؛ چراکه می‌توانند با برخورداری از برنامه‌ای جامع و نگاهی پیشگیرانه، در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی و بهبود وضعیت کودکان و نوجوانان گام‌های اساسی بردارند.

 

بلوری تاکید کرد: راه‌اندازی بانک جامع اطلاعاتی، پیگیری موضوع آموزش کودکان، شناسایی هویت کودکان فاقد شناسنامه، شناسایی و ساماندهی کودکان بازمانده از تحصیل و آسیب‌دیده باید در اولویت برنامه‌ها باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: