• شنبه ۲۰ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-3486-5
  • خبرنگار : 28006
  • منبع خبر : ----

معاون دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان عنوان کرد:

فقدان ساختار متمرکز در استان مشکل اساسی شرکت‌های دانش‌بنیان


معاون دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان اظهار کرد: فقدان یک ساختار متمرکز در استان برای سیاست‌گذاری شرکتهای دانش‌بنیان از جمله مشکلات این بخش است.

 

حسین فضلی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در سال 94 شامل 20 شرکت بوده است، گفت: این تعداد در سال 95 به 28 مورد و در حال حاضر به تعداد 35 مورد رسیده است.

 

وی ادامه داد: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه آی‌تی شش مورد و در بخش برق، سخت‌افزار و فتونیک هفت مورد است. همچنین 10 مورد از شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه شیمی و هفت مورد در زمینه ماشین‌آلات مشغول به فعالیت هستند.

 

فضلی خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان تأسیس شده در حوزه‌های صنعتی سه مورد و نیز در حوزه فناوری زیستی دو مورد و در حوزه و تولید خدمات سه مورد مورد مشغول به فعالیت هستند و سایر حوزه‌ها نیز سه مورد را به خود اختصاص داده‌اند و 29 شرکت نوپا در استان زنجان فعالیت دارند.

 

معاون دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان گفت: این شرکت‌ها اغلب به دلیل نو پا بودن تنها یک محصول را تولید می‌کنند با این وجود برخی از این‌ها در زمینه صادرات نیز فعال هستند.

 

وی، عدم آگاهی یا عدم تمایل موسسان شرکت‌ها برای استفاده از صندوق نوآوری و شکوفایی و عدم گسترش فعالیت‌ها در دیگر زمینه‌های تولید و خدمت دانش‌بنیان را از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی این شرکت‌ها دانست و گفت: فقدان یک ساختار متمرکز در استان برای سیاست‌گذاری، هدایت و حمایت هماهنگ از پارک‌ها، مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان را از دیگر مشکلات این بخش است. همچنین فقدان نماینده صندوق پژوهش و فناوری در استان زنجان از نقاط ضعف استان در راستای بهره‌مندی بیشتر از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی آن‌ها است.

 

وی افزود: کمبود زیرساخت‌های مناسب برای توسعه فضاهای آزمایشگاهی و کارگاهی در پارک‌ها و مراکز رشد نیز از موانع فعالیت و کندی عملکرد این شرکت‌ها است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: