• یکشنبه ۲۱ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-24714-5
  • خبرنگار : 28009
  • منبع خبر : ----

مدیر دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی:

پیشگیری از کودک‌آزاری مستلزم ارائه آموزش‌های خودمراقبتی است


مدیر دفتر امور آسیب‌دیدگان سازمان بهزیستی گفت: پیشگیری از کودک‌آزاری مستلزم ارائه آموزش‌های خودمراقبتی است.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، فریبا درخشان‌نیا ظهر امروز در حاشیه افتتاح مرکز حمایتی – آموزشی کودک و خانواده زنجان، اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که امروز حساسیت مردم و مسئولان را برانگیخته است، مسئله کودک آزاری علی‌الخصوص کودک‌آزاری جنسی است. البته بدون شک این معضل، هر چند خیلی کمرنگ‌تر، از سال‌های قبل وجود داشته است ولی امروز به خاطر گستردگی فضا مجازی، رسانه‌ای شده و بازتاب گسترده‌تری به دنبال دارد.

 

این مسئول ادامه داد: حمایت‌های روانی و اجتماعی خانواده‌ها و کودکان یکی از اقداماتی است که سازمان در راستای مقابله با این معضل اجتاعی تعریف کرده است و با توجه به این که آزار جنسی یکی از مصادیق کودک‌آزاری محسوب می‌شود، آموزش و پرورش نقش به‌سزایی در کاهش و کنترل این آسیب اجتماعی ایفا می‌کند.

 

وی با بیان اینکه یکی از خدماتی که در طرح نماد (نظام مراقبت اجتماعی) تعریف شده است، مداخلات تخصصی در مبحث کودک‌آزاری است، افزود: کودک‌آزاری یک پدیده اجتماعی است و مداخله برای کنترل افرادی که آزارگر محسوب می‌شوند، علی‌الخصوص برخورداری از حمایت‌های قضایی می‌تواند در کاهش این آسیب بسیار تاثیرگزار باشد؛ در واقع مداخلات پیشگیرانه و حمایت‌های قضایی در نهایت امنیت بیشتری برای کودکان به ارمغان می‌آورد.

 

درخشان‌نیا با تاکید بر اینکه تجربه‌کنندگان خشونت می‌توانند آن را در قالب چرخه خشونت به دیگران منتقل کنند، خاطرنشان کرد: باید از همه ظرفیت‌های موجود علی‌الخصوص فضای هنر از جمله ساخت فیلم‌های خانوادگی، تئاتر و ساخت برنامه‌هایی در فضای مجازی برای آگاه‌سازی و کنترل چنین معضلی استفاده کنیم.

 

مدیر دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی، یادآور شد: همه کسانی که وظیفه سرپرستی و مراقبت از کودکان را بر عهده دارند در قبال بروز چنین معضلی مسئول هستند و باید از آموزش‌های لازم برای مقابله با کودک‌آزاری جنسی برخوردار شوند؛ در واقع والدین باید این را بدانند که خیلی از رفتارها، مصداق کودک‌آزاری است و کودکان می‌توانند از آزارهای جنسی، روحی و روانی رنج ببرند.

 

وی با بیان اینکه اختلال شخصیت و برخی بیماری‌های روانی ممکن است که باعث بروز کودک‌آزاری علی‌الخصوص آزار جنسی شود، یادآور شد: مداخلات پیشگیرانه بهترین راهکار برای مقابله با چنین معضلی است و در این راستا وزارت بهداشت و آموزش و پرورش نقش چشم‌گیری دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: