• دوشنبه ۲۲ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-3587-5
  • خبرنگار : 28008
  • منبع خبر : ----

مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی استان زنجان:

رتبه نخست کتابخوانی برای زنجانی‌ها است


مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی استان زنجان گفت: کماکان زنجانی‌ها رتبه نخست را در بخش کتابخوانی و حضور خیرین کتابخانه‌ساز به‌خود اختصاص داده‌اند.

 

به گزارش ایسنا، منطقه رنجان، امیرعلی نیکبخش صبح امروز در نشست خبری اظهار کرد: شعار بیست و پنجمین هفته کتاب امسال با عنوان آینده‌ای روشن با خانواده کتابخوان نام‌گذاری شده‌است.

 

وی افزود: فرهنگ کتاب‌خوانی باید از خانواده‌ها شروع شود؛ ‌چراکه خانواده‌های با مطالعه دارای پیشرفت زیاد و معضلات کم هستند؛ امروز کشورهایی قدرتمند هستند که دارای قدرت علمی باشند. در دنیای کنونی پشتوانه ملی کشورها در پیشرفت‌های و موفقیت‌های علم قرار دارد.

 

نیکبخش تصریح کرد: کشورهای توسعه یافته دارای سرانه مطالعه بالایی هستند و در کشورمان نیز به این موضوع علم‌آفرینی توجه شده است، در حال حاضر ایران جز قطب‌های علمی دنیا محسوب می‌شود ولی باید با تلاش روز افزون به قطب‌های نخست دنیا بدل شویم.

 

وی در ادامه افزود: در حال حاضر منشا قدرت کشورها در علم آنها نهفته است؛ در جامعه ما نیز برای رسیدن به این قدرت، باید ابتدا از خانواده شروع کنیم، والدین نقش بسیار مهمی در کتابخوان شدن فرزندان خود دارند و پس از کانون خانواده، نوبت به مدارس می‌رسد تا مسئولین حوزه آموزش و پروش اهتمام به کتابخوان شدن دانش‌آموزان داشته باشند که مطالعه خارج از کتاب درسی موجب تراوش ذهنی افراد به‌ویژه دانش‌آموزان می‌شود.

 

این مسئول در ادامه به برنامه‌های انجام شده در شش ماهه نخست سال اشاره کرد و گفت: ما با برگزاری برنامه‌های مختلف تبلیغاتی سعی در نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی در ببن اقشار مختلف جامعه داریم، در بخش فرهنگی در شش ماه اول سال ۷۹۵ برنامه با ۱۵۷ موضوع اجرا شده که رشد خوبی دشته است.

 

وی تصریح کرد: اجرای طرح هر دانش‌آموزان یک کتاب، اجرای طرح کتابخوان سیار با همکاری شهرداری در پنج نقطه زنجان و غیره در بخش فرهنگی از دیگر برنامه‌ها برای ترویج فرهنگ کتابخوانی است که در حال اجرا است.

 

نیکبخش، به پروژه‌های عمرانی در این حوزه نیز اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۹ پروژه در دست اقدام داریم که ۳ پروژه‌ مربوط به کتابخانه خیرین است. خوشبختانه استان زنجان در زمینه خیرین کتابخانه‌یاز در سطح کشور پیشتاز است ما در استان ۷ کتابخانه خیر‌ساز داریم که با این ۳ مورد در دست ساخت به ۱۰ کتابخانه افزایش می‌یابد.

 

وی در ادامه گفت: در بخش شاخص‌ها و اعتبارات در حال حاضر ما شاهد افزایش حدود ۱۷ درصد در آمار عضو فعال هستیم به طوری که ۷۷ هزار نفر در استان عضو کتابخانه‌ها هستند که این آمار بیش از ۷ درصد جمعیت را شامل می‌شود که بالاتر از نرم کشوری است.

 

نیکبخش تصریح کرد: به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی اجرایی ۳۰۰ برنامه در استان در تظر گرفته شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: