• دوشنبه ۲۲ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-6484-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

6 درصد از تولید ناخالص کشور از معدن و صنایع معدنی است


معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: 6 درصد از تولید ناخالص کشور را معدن و صنایع معدنی شامل می‌شود.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، مهدی کرباسیان ظهر امروز در مراسم تجلیل از صادرکنندگان برتر استان، اظهار کرد: نقش صادرکننده در اقتصاد کشور اهمیت بسیار زیادی دارد، به طوری که کشور بر مبنای تولید، پیشرفت کرده و در سطح دنیا عزت دارد و توسعه موضوع مهمی است که مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور و همه دلسوزان کشور بر آن باور دارند.

 

این مسئول ادامه داد: استان زنجان یک استان معدنی بوده و تعداد کشورهای معدنی در سطح دنیا محدود و بر اساس اکتشافات موجود، ایران پانزدهمین کشور معدنی دنیا محسوب می‌شود و از آنجایی‌که قبلا سایه نفت بر روی اقتصاد کشور وجود داشته به اکتشافات معدنی توجه زیادی نشده بود و از سویی در کشور ایران بیشتر به معادن رو باز توجه شده در حالی که در سطح جهان معادن زیرزمینی و حتی کف اقیانوس‌ها مورد توجه قرار گرفته‌اند.

 

وی با بیان اینکه در مجموع میزان صادرات حوزه معادن و صنایع معدنی طی هفت ماه گذشته از سال‌جاری از مجموع صادرات کشور، 5 میلیارد و 400 میلیون دلار بوده است، افزود: بیش از 20 درصد از صادرات کشور در این حوزه بوده و باید بهترین بهره‌برداری‌ها را در حوزه معادن و در راستای منافع ملی و استانی داشته باشیم؛ چراکه فقط 6 درصد از تولید ناخالص کشور را معدن و صنایع معدنی شامل می‌شود.

 

کرباسیان با بیان اینکه در سال‌های 90 و 91 میزان صادرات در حوزه فولاد عدد بسیار محدودی بوده است، خاطرنشان کرد: این میزان در حالی است که طی هفت ماهه امسال میزان صادرات در این حوزه بیش از 4 میلیون و 700 هزار تن بوده و بالغ بر 500 هزار تن از صادرات هفت ماه کشور شامل آهن اسفنجی است.

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و با تاکید بر اینکه بروکراسی در ایران یک مشکلی است که واقعیت دارد، یادآور شد: ما مصر برای کاهش این مشکل هستیم و نیز نبود تکنولوژی و فناوری روز در حوزه معادن و صنایع معدنی از دیگر مشکلاتی است که در کشور وجود دارد.

 

رئیس هیئت عامل ایمیدرو اظهار کرد: معادن زیرزمینی از اهمیت بالایی در کشور برخوردارند و اخیرا در پی یک حفاری در فلات ایران، منبع سرشار از آهن کشف شده، که به اندازه کل ذخایر آهن کشور است و طی دو هفته آینده یک تیم ویژه، ذخایر معدن زیرزمینی انگوران را بررسی خواهند کرد و امیدوار هستیم کنسانتره معدن مهدی‌آباد هم در اواخر سال آینده وارد بازار شود.

 

وی تصریح کرد: بالغ بر 7 هزار و 500 کیلومتر مربع در حوزه استان زنجان اکتشاف می‌شود و اکتشاف مبنای توسعه استان بوده و باید به آن توجه ویژه شود.

 

در ادامه این مراسم، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: شعار روز ملی صادرات امسال "صادرات تکرار عزم ملی" بود که این این شعار یکی از بهترین مصادیق رونق و توسعه صادرات در راستای اهداف برون‌گرایی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

 

ناصر فغفوری ادامه داد: میزان صادرات غیرنفتی کشور در سال‌های ۹۵ و ۹۶ حدود ۲۱ میلیارد دلار بود که در استان زنجان در نیمه نخست سال‌های ۹۵ و ۹۶ به ترتیب ۱۵۸ میلیون دلار و ۲۱۵ میلیون دلار کالا صادر شده که نشان از رشد ۳۶ درصدی ارزش دلاری صادرات استان دارد.

 

وی افزود: صادرات استان زنجان از مبدا گمرک در شش ماهه نخست امسال، 141 میلیون دلار بوده و در مدت مشابه سال گذشته نیز ۷۴ میلیون دلار کالا صادر شده که در قیاس با وضعیت کشوری رشد خوبی را نشان می‌دهد و ۸۹ درصد نسبت به سال ۹۵ افزایش یافته است.

 

فغفوری با اشاره به اینکه ۷۸ درصد اهداف صادراتی پیش‌بینی شده در کشور محقق شده، خاطرنشان کرد: بررسی‌ها حاکی از تحقق ۱۱۴ درصدی برنامه‌های صادراتی استان زنجان در نیمه نخست امسال است. همچنین قیمت متوسط هر تن کالای صادراتی در کشور ۳۵۰ دلار بوده و باید توجه داشت که کالاهای استان زنجان ارزش افزوده بالایی دارد و قیمت متوسط هر تن کالای صادراتی یک هزار و ۳۶۸ دلار ثبت شده است.

 

در ادامه این جلسه رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان گفت: برگزاری این مراسم، تنها جشن و دلخوشی صادرکنندگان استان در طول سال است.

 

غلامحسین جمیلی ادامه داد: اتاق بازرگانی ایران متولی پایش محیط کسب و کار کشور شده و از مهر ماه سال گذشته، این پایش‌ها توسط معاونت اقتصادی اتاق ایران در حال انجام است و تاکنون سه فصل از گزارشات مربوط به پایش‌ها منتشر شده که به صورت استانی است و بر اساس همین گزارشات، استان زنجان جزو سومین استان پایین کشور در حوزه کسب و کار است.

 

وی با تاکید بر اینکه این گزارشات ارائه شده می‌تواند مبنای درستی برای تصمیم‌گیری‌ها در استان باشد، افزود: در این گزارش‌های فصلی به موارد مختلفی چون تامین مالی، امور مالیاتی، صدور مجوزها و ... پرداخته شده است و زنجان سومین استان کشور در پایین بودن کسب و کار است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: