• دوشنبه ۲۲ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-26414-5
  • خبرنگار : 28003
  • منبع خبر : ----

یک مسئول در قوه قضائیه:

علل وقوع جرم در جامعه ریشه‌یابی شود


مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی قوه قضائیه با اشاره به اینکه تسکین درد با مسکن فایده ندارد و باید ریشه‌ها را بشناسیم، اظهار کرد: باید علل وقوع جرم در جامعه ریشه‌یابی شود.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، علیرضا ساوری ظهر امروز در جلسه پیشگیری از وقوع جرم، مشکل شغلی، ناامنی، آسیب اجتماعی و یا خلاء قانونی را از جمله دلایل بروز جرم در کشور عنوان کرد و افزود: به جز سرقت و موادمخدر مابقی پرونده‌های ورودی به دستگاه قضایی موضوعات اجتماعی هستند و ریشه در مسائل اجتماعی و فرهنگی دارند.

 

وی با اشاره به اینکه در پیشگیری از وقوع جرم علاوه بر قوه قضائیه دستگاه‌های مختلفی به صورت مستقیم و غیرمستقیم تکالیفی دارند که بر موضوع پیشگیری اثرگذار است، خاطرنشان کرد: سه راهبرد جزو پیشگیری‌های نوع نخست و دائمی، ماندگار و پایدار و کم‌هزینه است که در این راستا می‌توان به ارتقای آگاهی‌های عمومی و اختصاصی، توجیه و ارشاد و هشدار به موقع در حوزه فرهنگی و اجتماعی اشاره کرد.

 

این مسئول با بیان اینکه مشکل ما مصوبه نیست و با انباشت تصمیم مواجه هستیم، گفت: در کشور 56 بانک جامع اطلاعات در کشور وجود دارد، اما با این وجود ما شاهد چرخش اطلاعات در کشور نیستیم که این موضوع باید حل و فصل شود.

 

وی اضافه کرد: نگاه ما این است که بتوانیم چند هدف از جمله احساس رضایت شهروندی، کاهش پرونده‌های ورودی به دستگاه قضایی، کاهش جمعیت کیفری و کاهش آمار مربوط به جرائم و آسیب‌ها در کشور را دنبال کنیم.

 

در ادامه، معاون سیاسی و امنیتی استاندار زنجان با اشاره به اینکه استان زنجان از نظر امنیتی از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار است، خاطرنشان‌ کرد: یکی از اصلی‌ترین موضوعات در سالم‌سازی جامعه و کاهش آسیب‌های اجتماعی، توانایی گفت‌و‌گو و حرف زدن است و باید متوجه این موضوع باشیم که گفت‌و‌گو مناظره و مجادله و بحث نیست، بلکه داد و ستد اخلاقی هم‌سطح است.

 

سیدبیوک موسوی با اشاره به اینکه امروز مردم بسیار زودرنج شده و صبوری لازم را ندارند، گفت: متاسفانه امروز افراد با اندک اختلافی قهر می‌کنند. فضیلت‌های اخلاقی باید به دانشگاه‌ها برود و جنبه‌های معنوی در آنجا زیاد شود.

 

وی در ادامه با اشاره به انتشار برخی اخبار از جمله اینکه استان زنجان از نظر همسرآزاری در کشور رتبه نخست را دارد، گفت: این موضوع صحت ندارد و صرفا شایعه مجازی است، هرچند از نظر ما وقوع یک مورد همسرآزاری در استان نیز آزار دهنده است و نباید چنین اتفاقی رخ دهد.

 

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار زنجان با تأکید بر بررسی ریشه‌ای حوادث و آسیب‌های اجتماعی بیان کرد: باید دلایل رخداد خودکشی و یا سایر آسیب‌های اجتماعی به صورت جدی بررسی شود و باید ببینیم؛ چرا شخص به جایی رسیده است که دست به چنین کاری زده است.

 

موسوی با اشاره به اینکه فضای مجازی موجب غافل شدن از کانون خانواده شده است، گفت: گفت‌و‌گو داشتن ذهنی باز و گشودن دیدگاه نسبت به دیگران و توانایی صبر در شنیدن است.

 

رئیس‌کل دادگستری استان زنجان نیز در این جلسه با بیان اینکه پیشگیری نمی‌تواند صرفا قضایی باشد، گفت: از حیث کاهش وقوع جرم و امنیتی، استان زنجان از بهترین استان‌های کشور است و همواره جزو سه استان امن کشور بوده است، اما با بررسی وضعیت استان در پنج ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل شاهد افزایش وقوع جرم بوده‌ایم.

 

جعفر گل‌محمدی با اشاره به افزایش جرائم خشن در استان زنجان افزود: این امر موجب نگرانی شده که چرا آستانه تحمل مردم کم شده است ولی باید عنوان کرد برخی از اقدامات پیشگیرانه موجب کاهش جرائم خشن خواهد شد و ارتقای فرهنگ مطالعه نیز در امر پیشگیری از جرائم خشن موثر خواهد بود.

 

مدیرکل پزشکی قانونی استان زنجان نیز در این جلسه با انتقاد از وضعیت برخورد در جامعه در موضوعات مختلف گفت: ما در جامعه همه را بازرس و حفاظت پرورش داده‌ایم.

 

مهرداد ستاره با بیان اینکه متاسفانه در جامعه ما خوبی‌ها دیده نمی‌شود و همواره به دنبال نکات منفی هستیم، گفت: در واقع در جامعه به مردم آموزش داده نشده که از زندگی لذت ببرند و شاد باشند و مردم همواره از زندگی خود ناراضی هستند.

 

در ادامه، فرمانده انتظامی استان زنجان با ارائه آمارهای تحلیلی از وضعیت استان در زمینه آسیب‌های اجتماعی گفت: طبق آمار استان زنجان از نظر امنیتی در سطح کشور در رده اول تا سوم قرار داشته و میزان وقوع جرم در استان بسیار پایین است.

 

سردار علی آزادی با اشاره به اینکه آمارهای ارائه شده در زمینه افزایش وقوع جرم در مقایسه با سال قبل بوده است، گفت: این درصد افزایش نگران‌کننده بوده است.

 

آزادی با بیان اینکه استان زنجان از نظر وقوع قتل سی و دومین استان کشور از بین سی و چهار استان است، افزود: خوشبختانه در زنجان آدم‌ربایی و سرقت از بانک رخ نداده است.

 

وی با اشاره به اینکه هر قدر دستگاه‌های فرهنگی و دانشگاه‌ها و مساجد فعال‌تر باشند، وقوع جرم کاهش خواهد یافت، تصریح کرد: اما نکته قابل توجه در وقوع جرم آن است که امروز بیشتر کلاه‌برداری‌ها مجازی شده است.

 

فرمانده انتظامی استان زنجان با بیان اینکه در بحث فضای مجازی و جرائم رایانه‌ای شاهد افزایش 54 درصدی هستیم، اضافه کرد: با وجود افزایش جرائم در فضای مجازی 95 درصد آنها نیز کشف می‌شود که این امر نشان از دقت و سرعت عمل پلیس در این زمینه است.

 

در ادامه این جلسه، مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان زنجان با اشاره به اقدامات اداره‌کل زندان‌های استان در کاهش وقوع جرم اظهار کرد: یکی از موضوعات مورد توجه توسط این اداره‌کل، مراقبت پس از خروج است که توجه ویژه‌ای به آن شده است.

 

علاءالدین کریمی ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد اجرا کردن مراقبت‌های پس از خروج موجب کاهش بازگشت زندانیان به جرم می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: