• دوشنبه ۲۲ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-6584-5
  • خبرنگار : 28020
  • منبع خبر : ----

نماینده عالی دولت در استان زنجان:

سهم صادرات استان از کشور به 1.26 درصد رسیده است


استاندار زنجان گفت: برای اولین بار سهم صادرات استان از کشور به 1/26 درصد رسیده است.


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، اسدالله درویش‌امیری ظهر امروز در مراسم تجلیل از صادرکنندگان برتر استان زنجان، اظهار کرد: زنجان با دارا بودن ذخایر غنی معدنی یکی از استان‌هایی است که شاخص اصلی تولید و اشتغال آن به بخش معدن اختصاص دارد و ظرفیت آن چند برابر اقدامات انجام شده است و اگر نقش صادرکنندگان بیش از تولیدکنندگان نباشد کمتر از آن نیز نیست و باید تولیدات ما از کشور خارج شود تا اقتصاد رونق یابد.


این مسئول ادامه داد: در ده‌ها نقطه دنیا به تولیدات کشور ما نیاز دارند و نباید تولیدات در مبدا تولید حبس و کالاها در انبارها دپو شود بلکه باید به دست صادرکنندگان برای انتقال به بازارهای هدف صادراتی برسد که در این حالت در برنامه‌های توسعه، تولید، اشتغال و سرمایه‌گذاری موفق می‌شویم.


وی افزود: اگر تولیدات در انبارها راکد ماند باید زانوی غم بغل بگیریم که چرا نمی‌توانیم تولیدات را از کشور خارج کنیم؛ چرا که در اقتصاد بین‌المللی حاکم در دنیا همه به دنبال توسعه، تولید و اشتغال هستند و باید توجه داشت که روی آوردن به بازارهای صادراتی و تجارت بین‌المللی اجتناب‌ناپذیر بوده و کشورهایی در این حوزه موفق می‌شوند که با ترسیم اهداف بزرگ، مزیت‌های نسبی خود را تقویت کنند اما با ایجاد مشکل امکان حضور در عرصه جهانی را از دست می‌دهیم.


درویش‌امیری به تجارت کهن و بازار مدرن ایران، خاطرنشان کرد: با ظهور نفت تجارت و صادرات کشور تغییر یافته و در حال حاضر کشورهایی با افزایش مزیت‌های نسبی به رقبای اصلی کشور در حوزه فرش تبدیل شدند و ارائه کالای باکیفیت، ارزان و متنوع از مهم‌ترین شاخص‌های لازم برای ورود به بازارهای جهانی است و امروز رقابت در دنیا بسیار فشرده شده است.


استاندار زنجان یادآور شد: حمل و نقل و بسته‌بندی از مهم‌ترین مشکلات حوزه صادرات است و قوانین دست و پاگیر و تغییرات پی در پی در قوانین گمرکی مسیر صادرات را دشوار کرده است. همچنین دستیابی به بازارهای جهانی از رهگذر تولید مرغوب محقق می‌شود و اقتصاد مقاومتی زمانی رونق می‌گیرد که تولیدات بر صادرات متکی باشد.


نماینده عالی دولت در استان زنجان، تصریح کرد: رتبه کسب و کار استان زنجان در پاییز ۹۵ ، عدد ۱۹ گزارش شده بود و زنجان در بهار امسال در رتبه نهم فضای کسب و کار قرار گرفت.


درویش‌امیری، مبلغ صادرات گمرک استان زنجان در هفت ماهه نخست امسال را ۱۷۳ میلیون دلار دانست و گفت: در مدت مشابه سال گذشته ۹۱ میلیون دلار کالا صادر شده بود که این امر حاکی از رشد ۹۰ درصدی ارزش کالاهای صادراتی و رشد ۳۹ درصدی وزنی آن دارد. همچنین صادرات استان زنجان از مبدا تولید از ۱۶۸ میلیون دلار در هفت ماهه نخست سال ۹۵ به ۲۳۵ میلیون دلار در سال ۹۶ رسیده و پیش از این سهم صادرات استان زنجان از کل کشور کمتر از یک درصد بود که در حال حاضر به ۱.۲۶ درصد افزایش یافته است.


وی تاکید کرد: در اخذ مالیات اجازه ظلم و اجحاف به هیچ تولیدکننده و سرمایه‌گذاری را نمی‌دهیم و از طرفی هم نباید اجازه دهیم زمینه فرار از مالیات‌های قانونی و به‌حق فراهم شود.


در ادامه این جلسه نماینده مردم ماه‌نشان، ایجرود، قلتوق و بوغداکندی در مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر تولیدکنندگان با شرایط سختی روبه‌رو هستند که بخشی از آن به بروکراسی اداری بازمی‌گردد که مجریان قوانین در استان‌ها باید نواقص را به نمایندگان مجلس برای تصحیح  و اصلاح انعکاس دهند.


مرتضی خاتمی ادامه داد: با توجه به گزارش‌های ارائه شده سال گذشته در استان ۳۶۰ میلیارد تومان از بدهی مالیاتی واحدهای تولیدی تقسیط شده و باید توجه داشت که مشکل پرداخت مالیات برای واحدهای تولیدی کوچک بسیار بیشتر است.


وی با بیان اینکه کشور نیاز به تولید صادرات‌محور دارد، افزود: متاسفانه تولیدات بیشتر واحدهای تولیدی، صادرات‌محور نبوده و مشکل بازار فروش و تولید کالای صادراتی عمده مشکل تولیدکنندگان کشور است.


خاتمی با اشاره به صنایع سنگین، خاطرنشان کرد: عدالت‌محوری، توسعه‌محوری و بهره‌وری در قوانین بالادستی و الزامات قانونی همه بخش‌های تولیدی به‌خصوص صنایع سنگین وجود دارد ولی متاسفانه صنایع از این بخش فاصله داشته و باید در رابطه با افزایش بهره‌وری گام‌های بزرگی برداشت؛ چرا که بر اساس تحلیل‌های کارشناسی شده میزان بهره‌وری در کشور کم است که این مهم سبب می‌شود که منافع سهام‌داران و منافع عامه مردم در جامعه به خطر بیافتد.


نماینده مردم ماه‌نشان، ایجرود، قلتوق و بوغداکندی در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر شفافیت در ترازهای مالی، یادآور شد: در استان در بحث مالیات و دیگر مباحث مالی، همه بخش‌ها باید یکسان دیده شود؛ چرا که همه مجریان برای مدت زمان کوتاهی بازیگر نقشی که در آن هستند، بوده و همه فعالیت‌ها باید به نفع جامعه باشد تا توازن و عدالت در جامعه جاری و ساری شود.


وی با بیان اینکه توسعه معادن و صنایع معدنی، شاخصی برای توسعه شناخته شده است، تصریح کرد: در تولیدات معدنی و صنایع معدنی توجه به پیش‌نیازهای به خصوص بخش بهداشت و ایمنی بسیار مهم است و نیز به کارگران که در قاعده هرم تولید در این بخش هستند، توجه شود وگرنه کار رو به زوال خواهد بود همچنین باید بومی‌گزینی در اولویت کار قرار گیرد.


خاتمی با تاکید بر رعایت حقوق زیست‌محیطی، اظهار کرد: ما نسبت به نسل آینده برای حفظ محیط زیست وظایفی داریم که باید در بحث صنایع مدنظر قرار گیرد. همان‌گونه که رهبر انقلاب با تاکید بر مسائل زیست محیطی بر پیوست زیست‌محیطی برای همه برنامه‌های توسعه، رهنمودهایی را داشته‌اند.


وی افزود: باید توجه داشت که حقوق مردمی زایل نشود و اصول دین در همه بخش‌ها رعایت شود و دین فقط به لغلقه زبان تبدیل نشود.


این مسئول یادآور شد: باید در کشور به دنبال توسعه متوازن باشیم تا کشور به خراب‌آباد تبدیل نشود و راه رسیدن به آن این است که به راحتی از وظایف اجتماعی عبور نکرد.


به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم از صادرکنندگان برتر استان تجلیل به عمل آمد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: